Świat

Wielkie atrakcje nad monstrualną kałużą

Na Łużycach jeziora zamiast kopalń

F-60, niegdyś największy w świecie most przerzutowy węgla jest obecnie reklamowany jako łużycka wieża Eiffla; rozciąga się z niego widok na pokopalniane pojezierze. F-60, niegdyś największy w świecie most przerzutowy węgla jest obecnie reklamowany jako łużycka wieża Eiffla; rozciąga się z niego widok na pokopalniane pojezierze. Agnieszka Hreczuk / Polityka
Odkrywki węgla brunatnego dominowały nad Łużycami (na wschodzie Niemiec) przez blisko dwa wieki. Jednak przyszłością regionu mają się stać jeziora i turystyka, choć w postindustrialnej scenerii.
Marek Sobczak/Polityka

Słońce oślepia. Wiatr wybija tumany piasku nad piaszczystą równiną gdzieniegdzie pokrytą spaloną trawą. Jezioro w tym miejscu zdaje się być fatamorganą. Dorothea Miottke mruży oczy. – Nasz dom musiał być gdzieś tam – pokazuje, ale zaraz cofa rękę. – Nie, chyba bardziej na środku. Tafla wody jest gładka jak lustro, trudno się zorientować. – A tam był nasz kościół…, chyba – pokazuje na brzeg.

Jezioro Großräschen ładnie wygląda w symulacjach.

Polityka 30.2017 (3120) z dnia 25.07.2017; Na własne oczy; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Wielkie atrakcje nad monstrualną kałużą"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013