Anthony Scaramucci, jedna z najbardziej wpływowych (i wulgarnych) osób w otoczeniu Trumpa

Kain w Białym Domu
Głównym celem, jaki Trump postawił przed swoim nowym szefem komunikacji, było zatrzymanie przecieków z Białego Domu. Zadanie to powoli zaczyna wymykać się spod kontroli.
Anthony Scaramucci
Yuri Gripas/Reuters/Forum

Anthony Scaramucci

Anthony Scaramucci pojawił się w Białym Domu w piątek, 21 lipca. Od razu ogłosił, że jeśli nie skończą się przecieki do prasy, zwolni wszystkich: „Jeśli przecieki będą nadal występować, będziemy tak silni jak nasze najsłabsze ogniwo” – powiedział w telewizji CBS, zapowiadając, że skupi się na oczyszczaniu relacji między administracją prezydencką a mediami. Miał to robić głównie w mediach społecznościowych, walcząc z „fake newsami” uderzającymi w Trumpa.

Wprawdzie łagodził potem, że „na razie” nie zamierza zwalniać żadnych ludzi, ale w ciągu zaledwie kilku dni zdążył rozpocząć wojnę przeciwko personelowi Białego Domu i mediom. Pierwszą ofiarą nowego dyrektora komunikacji był rzecznik prezydenta Sean Spicer, który sam zrezygnował z funkcji. Już we wtorek do dymisji podał się Michael Short, doradca prasowy w Białym Domu, po tym jak Scaramucci publicznie wspomniał, że go zwolni.

Short był uważany za człowieka Reince Priebusa, szefa kancelarii Trumpa, który – jak pisaliśmy jeszcze w piątek przed południem – może stać się następną ofiarą Scaramucciego. Zaledwie kilka godzin później Trump poinformował na Twitterze, że następcą Priebusa będzie gen. John Kelly. „Mam przyjemność poinformować, że mianowałem generała Johna Kelly’ego szefem personelu Białego Domu. Jest on wielkim Amerykaninem i wspaniałym przywódcą. Swoją pracę w resorcie bezpieczeństwa wewnętrznego wykonywał spektakularnie. Jest prawdziwą gwiazdą mojej administracji” – napisał prezydent USA.

Priebus od miesięcy sprzeciwiał się zatrudnieniu Scaramucciego w Białym Domu. Nie bez powodu się go obawiał – wygląda na to, że wpływy szefa kancelarii zaczęły mocno topnieć, gdy okazało się, że rzecznik ma bezpośredni dostęp do ucha prezydenta z ominięciem szefa kancelarii.

Telefon do dziennikarza: kto jest twoim źródłem

Pod koniec tygodnia o konflikcie z Priebusem huczały już wszystkie amerykańskie media i wiele zagranicznych. Bomba poszła w górę w czwartek. Ryann Lizza, waszyngtoński korespondent „New Yorkera” i komentator CNN, publikuje mocny tekst, w którym ujawnia, że Scaramucci zadzwonił do niego w środę wieczorem i „nie był zadowolony”. Wcześniej Lizza napisał na Twitterze, cytując „ważnego urzędnika Białego Domu”, że Scaramucci jadł kolację z Trumpem, Pierwszą Damą, Seanem Hannity [konserwatywnym prowadzącym program w Fox News – AZ] i byłym prezesem Fox News Billem Shinem. Zdaniem Lizzy był to interesujący zestaw osób, co rodzi również szereg pytań. „Czy Trump otrzymywał jakieś strategiczne rady od Hannity’ego?”, „Czy rozważał zatrudnienie Shine’a”? Ale Scaramucci – jak pisze dziennikarz – miał do niego własne pytania. „Kto jest źródłem przecieku?” – miał zapytać. Dziennikarz poinformował, że nie może tego ujawnić.

Scaramucci miał zagrozić, że w ciągu dwóch tygodni wyrzuci cały zespół komunikacji Białego Domu: „Zaśmiałem się, nie będąc pewnym, czy wierzy on, że taka groźba mogłaby przekonać dziennikarza do ujawnienia źródła”. Lizza ujawnił też, że Scaramucci apelował do jego poczucia patriotyzmu jako Amerykanina, by ujawnił, kto jest źródłem przecieku.

Co więcej, w rozmowie z dziennikarzem miał stwierdzić, że źródłem przecieku na temat kolacji miał być Priebus i nazwać go „pie***nym paranoicznym schizofrenikiem”. Jego zdaniem Priebus poinformował o tej kolacji, bo sam nie był na nią zaproszony. Scaramucci miał też powiedzieć, że jeśli jeszcze raz coś przez niego wycieknie, to zmusi go do rezygnacji. Zapowiedział też, że jutro zwolni troje czy czworo ludzi. Miał też w wulgarnych słowach odnieść się do głównego stratega Trumpa Steve’a Bannona: „Nie jestem Stevem Bannonem. Nie zamierzam ssać własnego fi***”.

Miał też powiedzieć, że skontaktował się z FBI i Departamentem Stanu, by rozpoczęli śledztwo przeciwko Priebusowi. Po rozmowie z dziennikarzem napisał na Twitterze: „W świetle przecieku na temat moich finansów, co jest przestępstwem, skontaktuję się z FBI i Departamentem Stanu i pogrążę @Rience45” (chodzi o Priebusa). Wpis został usunięty z jego konta.

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną