Świat

Afryka ciąży

Co Europa może zrobić dla Czarnego Lądu?

Grupka dzieci z Prowincji Wschodniej w Zambii Grupka dzieci z Prowincji Wschodniej w Zambii Mark Boulton/Alamy Stock Photo / BEW
Czy – jak twierdzi Emmanuel Macron – Afryka ma problem, bo Afrykanie mają zbyt wiele dzieci? A może to Europa ma wciąż problem z kolonialną przeszłością?
Emmanuel Macron oddał w Algierze hołd ofiarom wojny francusko-algierskiej. Ale Francja ma wobec Afryki wiele na sumieniu.Soazig De La Moissonniere/IP3/Getty Images Emmanuel Macron oddał w Algierze hołd ofiarom wojny francusko-algierskiej. Ale Francja ma wobec Afryki wiele na sumieniu.

Nowy prezydent Francji Emmanuel Macron, ulubieniec liberałów i umiarkowanej lewicy, wywołał międzynarodowy skandal na spotkaniu przywódców grupy G20 17 lipca. Na konferencji prasowej dziennikarz z Wybrzeża Kości Słoniowej zapytał Macrona, dlaczego nie ma „Planu Marshalla dla Afryki”. „Plan Marshalla był planem odbudowy – powiedział Macron. – Wyzwanie stojące przed Afryką jest zupełnie inne i dużo bardziej doniosłe. Jest dziś cywilizacyjne”.

Francuski prezydent wyliczył potem afrykańskie problemy: upadłe państwa, wyboistą drogę pozostałych do demokracji oraz wyjątkowo szybko rosnącą populację.

Polityka 31.2017 (3121) z dnia 01.08.2017; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Afryka ciąży"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021