Pytani o typowo polskie cechy Polacy najpierw wymieniają zalety. Uwaga: na pierwszym miejscu – gościnność!
Zimna wojna prezydenta z Kaczyńskim, gorąca z Ziobrą – oto jak wygląda krajobraz w obozie władzy po wecie do ustaw sądowniczych.
Co rozsądniejsi politycy opozycji starają się studzić euforię, jaką wywołał niespodziewany, choć niepełny, sukces akcji „trzy razy weto”.
Prezydent zapowiedział, że za dwa miesiące złoży w Sejmie własne, zgodne z konstytucją, projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. W miejsce tych zawetowanych. Weźmy za dobrą monetę jego chęci. Oto rady.
Adrian opuścił przedpokój Prezesa i udał się w nieznanym kierunku. Czy tylko na chwilę?
Komercyjne wykorzystywanie motywu białego stroju zakonnego z trzema niebieskimi paskami będzie ścigane.
Rozmowa z prof. Tomaszem Szlendakiem, socjologiem z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, o powodach i skutkach przyłączenia się młodzieży do protestów
Fala protestów wyniosła w górę Kamilę Gasiuk-Pihowicz i Borysa Budkę. To na nich wskazuje się dziś w rozważaniach o zmianie generacyjnej w polityce.
Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna o współpracy partii opozycyjnych i ruchów obywatelskich, o pęknięciu w PiS i dochodzeniu do wizji.
Na naszych oczach kształtuje się nowa tożsamość polskiej wspólnoty narodowej: wspólnota strachu i neurozy. Bo takie jest zasadnicze przesłanie obecnego obozu władzy, który odmawia przyjęcia choćby jednego uchodźcy.
Masowym protestom w obronie sądów towarzyszyła wojna informacyjna w sieci. Z najgłośniejszą, ale nieudolną próbą przeciągnięcia opinii publicznej na stronę rządu – odwołaniem się do astroturfingu.
W Łebie otwarto czwartą oficjalnie oznakowaną nagą plażę w Polsce. Na południu powstają kolejne gołe sauny i spa. Także ulice zapełniają się gołymi brzuchami XXL. Polacy rozbierają się coraz chętniej. Co nie znaczy, że demokratycznie i z wyczuciem.
Kuba, na zwolnieniu warunkowym, ma przejść resocjalizację na trasie z Lublina do Krakowa.
Masło błyskawicznie drożeje. Przez rok jego ceny w Polsce wzrosły o ponad 70 proc., we Włoszech aż dwukrotnie. I nie mają zamiaru maleć.
Czy Polacy polubią mieszkania budowane na rzekach, kanałach i jeziorach? Do drugiej Holandii nam daleko, ale lekki zwrot ku wodzie już jest.
Rozmowa z amerykańskim historykiem prof. Timothym Snyderem o groźbie tyranii, oszustwach Trumpa i o tym, dlaczego Polska nie przetrwa bez Europy
Czy – jak twierdzi Emmanuel Macron – Afryka ma problem, bo Afrykanie mają zbyt wiele dzieci? A może to Europa ma wciąż problem z kolonialną przeszłością?
Ujawniono właśnie szczegóły molestowania chłopców z chóru katedralnego w Ratyzbonie. Przemoc w szkołach w powojennych Niemczech nie była niczym nadzwyczajnym. Nadzwyczajne jest dopiero rozliczanie się z tego.
Lato 1937 r. było w ZSRR wyjątkowo krwawe. Czystki trwały w najlepsze już od jakiegoś czasu, ale to rozkazy wydane w lipcu i sierpniu wyniosły zbrodnię na nowy poziom.
Miał zginąć w piekle na ziemi, ale przeżył. Został adwokatem tych, którzy mieli mniej szczęścia. W ubiegłym roku po raz pierwszy na rocznicy powstania w Treblince zabrakło go – ostatniego świadka.
1 sierpnia, jak co roku, na wieży ciśnień Stacji Filtrów pojawi się biało-czerwona flaga. Tego dnia miną 73 lata od wybuchu Powstania Warszawskiego, w którym czynny udział wzięli także pracownicy naszego przedsiębiorstwa.
Rodzima przyroda akceptuje imigrantów. Szopy pracze biegają po ogródkach, nad Wisłą włóczą się szakale, a czebaczek amurski wyżera karmę karpiom. Teraz dołączyły do nich najprawdziwsze dzikie papugi.
Sukcesy w jednych dziedzinach kardiologii pogłębiają zapaść w innych. Zapomnieliśmy o pacjentach, którzy uratowani po zawałach serca borykają się teraz z jego niemocą.
Thingyfy Pinhole Pro, głowica Nitrotech N8, dysk My Passport SSD i dron DJI Spark – prawdziwa gratka dla fanatyków fotografii!
Najnowszy film Luca Bessona ma ten sam problem co inne współczesne adaptacje znanych, ale stworzonych kilkadziesiąt lat temu, serii komiksowych.
Nakręcony w ekspresowym tempie (10 dni) nowy film Wima Wendersa czaruje technologią 3D, lecz udanym dziełem mistrza nie jest.
Ośmioodcinkowa norweska produkcja rozwija się powoli.
W konfrontacji z twórczością Webba każdy ambitny adept sztuki fotografowania może popaść w trudne do wyleczenia kompleksy.
Wspaniały, tchnący spokojem nastrój i zniewalające brzmienia gitary to wielkie zalety tego ponadczasowego albumu.
Pogodny rock w bardzo dobrym wykonaniu.
Jedna z najbardziej radykalnych opowieści o pisaniu i czytaniu, ekstazie języka. I o samej literaturze, dla której można nawet stracić życie.
Autorka nie uroniła niczego z burzliwych losów artystki, a jako pisarka bardzo sprawna, potrafiła okruchy informacji biograficznych zamienić na szeroką panoramę obyczajową artystycznego surrealistycznego światka owych czasów.
Autor pokazuje różne postawy wobec systemu – w sposób pogłębiony i dojrzały, daleki od współczesnych wyobrażeń o przeszłości.
Po pechowej zeszłorocznej edycji z serią występów odwołanych z przyczyn losowych katowicki przegląd muzyki alternatywnej pod wodzą Artura Rojka przygotował jeden z najciekawszych programów w swojej 11-letniej historii.
III edycja szczebrzeszyńskiego festiwalu.
Spośród wielu retrospektyw najciekawiej zapowiada się przegląd twórczości zmarłego w zeszłym roku współautora francuskiej nowej fali Jacques’a Rivette’a.
Monograficzna wystawa Edwarda Krasińskiego w słynnym amsterdamskim Stedelijk Museum dowodzi, że w odkrywaniu przez świat naszej sztuki ciągle jeszcze tkwią rezerwy.
Rozmowa z Olgą Tokarczuk o ekranizacjach jej prozy, o „Pokocie” i o Polsce, w której coraz trudniej żyć.
Amerykańscy superbohaterowie w kinach zarabiają wielkie pieniądze. Luc Besson, ekranizując francuskiego „Valeriana”, chce im utrzeć nosa. Tyle że siła europejskiego komiksu i jego filmowych adaptacji leży zupełnie gdzie indziej.
„Historia jest pisana przez zwycięzców” – powiedział kiedyś Churchill. „Żeglarz z Miletu” to książka o walce odważnych Greków z niegodziwymi i tchórzliwymi Persami.
To się przewija w tych zapiskach cały czas: mimo bomb – pracować, mimo idiotów i kanalii – pisać.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Rozmowa z pisarką Nataszą Goerke, autorką opowiadającej o Nepalu książki „Tam”.
Pomógł młodym ludziom znaleźć życiowy cel i przyjaciół. Teraz oni pomagają jemu.
Prawda czterystumetrowca: marzysz o medalach, skup się na sztafecie.
Sopot, Teatr Boto. Piątek, 4 sierpnia o godzinie 18:00
„Kolejne wybory zdecydują, która partia zapełni areszty” – pisał niedawno Marek Migalski w „Rzeczpospolitej”.
U podłoża „prawa do samorządu” legła założycielska idea świata nowoczesnego – równość.
Kornel Makuszyński nie znosił białych pantofli, nie palił papierosów z ustnikami, miał centralne ogrzewanie i nie lubił buraków.
Umysły prężą się i gimnastykują, żeby jakoś zdefiniować to, co dzieje się ze zbiorowym polskim ciałem. A ono wyszło na ulicę i krzyczy.
W walce z PiS opozycja zaczyna stosować bardzo brudne chwyty. Dowodem jest oburzająca sprawa astroturfingu, w ramach którego sztucznie kreuje się zjawiska nieistniejące, takie jak masowe protesty przeciwko pisowskim ustawom reformującym sądownictwo.
Osobiście uważam, że spisek bezpieki powiódł się dlatego, że był kompletnie bez sensu, co uśpiło czujność ABW, CBA i Jarosława Kaczyńskiego.
Z wierzchu łemkowskiej Watry w Zdyni jest biesiada, spotkania ludzi ze świata na ziemi przodków. Pod spodem wspominanie akcji Wisła i współczesne spory: kto wśród Łemków jest Ukrainiec, a kto tylko Łemko; kto patriota, kto kolaborant.