Świat

Good bye, Berlin

Stolica Niemiec: jak ginie dawny klimat miasta

Zawłaszczone przez turystów centrum Berlina – przestrzeń dla mieszkańców się kurczy. Zawłaszczone przez turystów centrum Berlina – przestrzeń dla mieszkańców się kurczy. Maria Kossak
W metrze, na murach i ławkach coraz więcej naklejek „Dość terroru walizek na kółkach”, „Berlin, we don’t love you anymore”. Czy mit wolnościowej wyspy właśnie się kończy?
Po złotej erze squatów, klubów i knajp nie ma już wielu śladów.Maria Kossak Po złotej erze squatów, klubów i knajp nie ma już wielu śladów.

Berlińczycy czują się zmęczeni turystami, nazywają ich nawet terroturystami – mówi Dorota Groyecka, dziennikarka i autorka książki „Gentryfikacja Berlina. Od życia na podsłuchu do kultury caffè latte”. Skarżą się, że miasto jest dla przyjezdnych i deweloperów, nie dla mieszkańców. Kolejne dzielnice dotyka dobrze znana gentryfikacja, czyli zmiana ich charakteru i statusu. Tylko że nigdzie indziej nie przebiegała tak szybko i na tak dużą skalę.

Kiedyś: złota era squatów, klubów i knajp.

Polityka 36.2017 (3126) z dnia 05.09.2017; Na własne oczy; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Good bye, Berlin"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Wybuchowe wesele. Zostali bez domu i z kredytem na całe życie

W jednej chwili wesele Wawrzyniaków zamieniło się w koszmar. Każdego dnia nurtuje ich pytanie: jak tu obchodzić rocznicę?

Norbert Frątczak
18.07.2021