Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Będziemy to robiły w spódnicach!

Boliwijskie gospodynie domowe na górskim szlaku

Elena na lodowcu podczas nauki asekuracji za pomocą śruby lodowej Elena na lodowcu podczas nauki asekuracji za pomocą śruby lodowej Marzena Wystrach
Nadal większość z nich pracuje w schroniskach jako kucharki, ale teraz, gdy patrzą na wychodzących na wspinaczkę turystów, wiedzą już, jakie to uczucie stać na szczycie.
Od lewej: Ana Lia, Adela, Rufina, Yanina. Część grupy Cholitas Escaladoras.Marzena Wystrach Od lewej: Ana Lia, Adela, Rufina, Yanina. Część grupy Cholitas Escaladoras.

Jest 2015 r. Lidia Huaynez od 15 lat z wysokości 5130 m obserwuje, jak mężczyźni i kobiety wspinają się po zboczach Huayna Potosí w boliwijskich Andach, 25 km na północ od La Paz. Gotuje dla nich w schronisku Las Rocas. Gdy mąż, górski przewodnik z 28-letnim doświadczeniem, bierze turystów na szlak, ona coraz częściej go pyta: Jak to jest stać na szczycie? Zabierzesz mnie kiedyś?

Wciąż jednak to nie jest ten moment, nie ma sprzętu ani doświadczenia. Nie chce być problemem. Przekłada marzenie na kiedyś.

Polityka 38.2017 (3128) z dnia 19.09.2017; Na własne oczy; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Będziemy to robiły w spódnicach!"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022