Świat

Front radykałów

Bojownicy z Prawego Sektora: różne odcienie nacjonalizmu

Ćwiczenia dla ochotników z obsługi broni Ćwiczenia dla ochotników z obsługi broni Tomáš Forró
Najpierw walczyli na barykadach kijowskiego Majdanu, teraz robią to w okopach Donbasu. Ukraińskie media nazywają ich radykałami, propaganda rosyjska – neofaszystami. A ochotnicy z Prawego Sektora mówią o sobie – partyzanci.
Brama bazy w NowohorodiwceTomáš Forró Brama bazy w Nowohorodiwce

Wojskowy jeep pomalowany jest w barwy ochronne. Szofer położył na tylnym siedzeniu karabin, amunicję i granaty. Wyjazdu pilnuje młodziutki żołnierzyk z napisem na T-shircie „No Knife – No Life” (Bez noża nie ma życia) i kałasznikowem na plecach. Unosi szlaban, a szofer w milczeniu wrzuca bieg i jeep wyjeżdża z ponurej bazy Prawego Sektora w stronę frontu.

43-letni szofer ma na imię Gera. Po wybuchu wojny na Ukrainie jako były zawodowy żołnierz w stanie spoczynku natychmiast zgłosił się do armii, ale ta go nie przyjęła.

Polityka 39.2017 (3129) z dnia 26.09.2017; Na własne oczy; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Front radykałów"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020