Świat

W pogoni za Polską

Kto wygra wybory parlamentarne w Czechach?

Andriej Babisz, zwany czeskim Berlusconim Andriej Babisz, zwany czeskim Berlusconim Vit Simanek/CTK / PAP
W najbliższy weekend pragmatyczni Czesi wybiorą najbardziej nieprzewidywalny parlament w swojej historii. Krajem mogą współrządzić prorosyjski oligarcha Andrej Babisz wraz z islamofobami i komunistami.
Tomio Okamura karierę zrobił kilka lat temu, atakując głównie mniejszość romską.David Sedlecky/Wikipedia Tomio Okamura karierę zrobił kilka lat temu, atakując głównie mniejszość romską.

W mediach od miesięcy trwa panika. Publicyści kreślą wizję kraju, który – podobnie jak wcześniej Węgry – stacza się w stronę Kremla. „To nie potrwa długo. Popatrzcie na Polskę: o nich też jeszcze półtora roku temu pisaliśmy, że są wzorem demokracji na wschodniej flance UE” – narzekał jeden z komentatorów.

Ale te ostrzeżenia nie robią wielkiego wrażenia na wyborcach. – Tych jego milionów nikt mu nie dał. Zarobił. A zarabiania nauczył się prowadząc firmę, a nie ślęcząc nad książkami.

Polityka 42.2017 (3132) z dnia 17.10.2017; Świat; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "W pogoni za Polską"

Czytaj także

Świat

NIEMCY: Berlin ciągnie do Moskwy

Osiem dekad po pakcie Ribbentrop-Mołotow w Niemczech rośnie presja na kolejną odwilż w relacjach z Rosją. Działania polskiego rządu raczej nie studzą tego zapału.

Adam Krzemiński
02.09.2019