Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

FC Katalonia

FC Barcelona a spór o autonomię Katalonii

Nacjonalizm kataloński nie jest doktryną rasistowską czy teokratyczną, ale religią o charakterze obywatelskim. Nacjonalizm kataloński nie jest doktryną rasistowską czy teokratyczną, ale religią o charakterze obywatelskim. Miquel Llop/NurPhoto / Getty Images
Najbardziej rozpoznawalnym dziś symbolem ­katalońskiego patriotyzmu jest kosmopolityczna FC Barcelona.
Zdobywanie przez drużynę Guardioli najważniejszych trofeów w Hiszpanii i Europie przypadło na lata sukcesów politycznych Katalonii.Alejandro Garcia/EFE/Forum Zdobywanie przez drużynę Guardioli najważniejszych trofeów w Hiszpanii i Europie przypadło na lata sukcesów politycznych Katalonii.

Opowieści niefutbolowe o FC Barcelonie zaczyna się zwykle od hiszpańskiej wojny domowej (1936–39) i szykan wobec klubu praktykowanych przez jej zwycięzcę gen. Francisco Franco. Najpierw należałoby jednak sięgnąć o paręnaście lat wstecz.

W 1925 r. dyktator Hiszpanii Miguel Primo de Rivera kazał zamknąć stadion FC Barcelony na pół roku za odśpiewanie przed meczem katalońskiego hymnu narodowego. W ramach walki z aspiracjami Katalończyków do autonomii bądź niepodległości (zależy o kim mowa) Primo de Rivera zabronił dwa lata wcześniej używania w miejscach publicznych katalońskiego języka oraz symboli narodowych kraju-regionu.

Polityka 43.2017 (3133) z dnia 24.10.2017; Świat; s. 41
Oryginalny tytuł tekstu: "FC Katalonia"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022