Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Atak na meczet w Egipcie. Zginęło co najmniej 270 osób, a 90 zostało rannych

Jeden z najkrwawszych zamachów w historii Egiptu Jeden z najkrwawszych zamachów w historii Egiptu Reuters
Napastnicy zdetonowali bombę w sufickim meczecie i otworzyli ogień do wiernych. To jeden z najkrwawszych zamachów w historii Egiptu.

Atak był wymierzony w meczet, w którym modlą się wyznawcy sufizmu, czyli muzułmańskiego mistycyzmu. Są oni prześladowani przez islamistycznych bojowników w regionie, w tym przez lokalny odłam tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). Dżihadyści uważają wiernych sufizmu za heretyków. Zaatakowany meczet jest znany przede wszystkim jako miejsce narodzin Sheikha Eida al-Jaririego. Był on jednym z założycieli sufizmu na półwyspie Synaj.

W 2016 roku roku ISIS ścięło czołowego przedstawiciela tego odłamu islamu i umieściło w internecie zdjęcia z egzekucji.

Prezydent Egiptu zapowiada pomstę

Bir al-Abd, gdzie doszło do zamachu, leży około 40 kilometrów na zachód od Al-Arisz, stolicy prowincji Synaj Północny.

Według świadków w meczecie modliło się około 300 osób. Napastnicy umieścili ładunki wokół meczetu i zdetonowali je, gdy wierni opuszczali meczet po odprawieniu modlitw. Później otworzyli ogień i strzelali do każdego, kto próbował uciec. Atakowali też karetki pogotowia, które przyjechały ratować ludzi.

Egipski rząd ogłosił trzydniową żałobę narodową. Prezydent Abd el-Fatah es-Sisi zwołał nadzwyczajne zebranie z udziałem ministrów obrony i spraw wewnętrznych oraz z szefem wywiadu. Prezydent zapowiedział, że sprawcy poniosą konsekwencje. „Wojsko i policja pomszczą naszych męczenników oraz przywrócą bezpieczeństwo i stabilność z pomocą siły” – powiedział Abd el-Fatah es-Sisi w telewizyjnym wystąpieniu. Na lotnisku w Kairze zaostrzono środki bezpieczeństwa.

W regionie, w którym doszło do zamachu, bojownicy egipskiego odłamu ISIS w ostatnich miesiącach zabili setki policjantów i żołnierzy. Zabijali także cywilów, których posądzali o współpracę z obecnymi władzami kraju.

Kondolencje dla Egiptu

Zamach potępił m.in. prezydent USA Donald Trump: „Świat nie może tolerować terroryzmu, musimy go zniszczyć militarnie i zdyskredytować ekstremistyczną ideologię, która jest podstawą istnienia terrorystów”. Kanclerz Angela Merkel zwróciła się do prezydenta Egiptu: „W walce z terroryzmem Niemcy nadal stoją po stronie pańskiego kraju i ludzi w Egipcie”. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker napisał w oświadczeniu między innymi: „Potępiam ten barbarzyński i tchórzliwy czyn, który skierowany był w niewinnych ludzi w ich miejscu kultu”.

Polskie MSZ wydało stosowne oświadczenie: „Stanowczo potępiamy sprawców tego niewyobrażalnego aktu terroru. Składamy szczere kondolencje rodzinom ofiar. Wyrażamy solidarność z narodem i rządem Egiptu w staraniach na rzecz eliminacji terroryzmu i ekstremizmu oraz zapewnienia bezpiecznego rozwoju egipskiego państwa i społeczeństwa”.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Rynek

Taniej żywności już nie będzie. Jak zatrzymać szalony wzrost cen?

Artur Balazs, były trzykrotny minister, w tym rolnictwa, a także rolnik produkujący na rynek, mówi o tym, jak zatrzymać szalony wzrost cen żywności.

Joanna Solska
17.05.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną