Świat

Kto chciałby rządzić

Początek końca Angeli Merkel?

Wokół Merkel zgrupowali się nie tylko zdeprymowani chadecy, ale i nie mniej rozczarowani Zieloni. Wokół Merkel zgrupowali się nie tylko zdeprymowani chadecy, ale i nie mniej rozczarowani Zieloni. Jutrczenka/DPA/AP / EAST NEWS
Czy to początek końca ery Angeli Merkel? Po 12 latach rządów i ledwo wygranych ­wrześniowych wyborach Żelazna Kanclerz nie może stworzyć koalicji.
Jean-Claude Juncker alarmuje, że harmonogram daje jedynie półtora roku na pchnięcie zasadniczych reform Unii. A Donald Tusk wciąż jeszcze ma nadzieję, że kluczowe kwestie uda się podjąć już na grudniowym szczycie.John MACDOUGALL/Forum Jean-Claude Juncker alarmuje, że harmonogram daje jedynie półtora roku na pchnięcie zasadniczych reform Unii. A Donald Tusk wciąż jeszcze ma nadzieję, że kluczowe kwestie uda się podjąć już na grudniowym szczycie.

Łatwo pomstować na liberałów z FDP, że zerwali rozmowy z chadekami i ekologami w sprawie czarno-żółto-zielonej koalicji zwanej Jamajką. Jednak rozbieżności były niemałe: likwidować podatek solidarnościowy, wciąż wspierający landy byłej NRD? Elektrownie węglowe zamykać szybko czy powoli? Wprowadzać w strefie euro wspólne finanse, łącznie z pokrywaniem długów partnera?

Tak naprawdę jednak także i w niemieckiej polityce nadciąga zmiana pokoleniowa. Szef FDP 38-letni Christian Lindner jest człowiekiem nowym.

Polityka 48.2017 (3138) z dnia 28.11.2017; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Kto chciałby rządzić"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021