„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Liczba muzułmanów w Europie znacznie wzrośnie. Ale tylko w niektórych krajach

W Polsce w 2006 roku mieszkało 0,1 proc. muzułmanów, a wzrost nawet przy wysokim napływie imigrantów w 2050 roku miałby wynosić 0,2 proc. W Polsce w 2006 roku mieszkało 0,1 proc. muzułmanów, a wzrost nawet przy wysokim napływie imigrantów w 2050 roku miałby wynosić 0,2 proc. Artform Canada / Flickr CC by 2.0
Zebrane w raporcie Pew Research Center liczby sugerują mocny podział na wschód i zachód Europy.

Najbardziej ogólny przekaz z opublikowanego przez Pew Research Center raportu jest taki, że w 2016 roku populacja muzułmanów w krajach UE przekroczyła 25 mln osób, a do 2050 roku znacznie wzrośnie. A w szczegółach trzeba dodać, że najprawdopodobniej stanie się tak tylko w niektórych krajach Europy, poziom tego wzrostu będzie w nich różny i w dodatku zależny od kilku przewidywanych przez badaczy scenariuszy.

Nawet jeśli Europa całkowicie zatrzyma przypływ imigrantów, to do 2050 roku liczba muzułmanów i tak wzrośnie do blisko 36 mln. Jeśli zatrzyma tylko uchodźców, a nadal będzie przyjmowała np. muzułmańskich studentów albo pracowników, którzy przyjeżdżają na kontrakty do pracy, to populacja wyznawców islamu w połowie wieku będzie wynosiła w krajach Unii prawie 58 mln. A jeśli Europa dalej będzie przyjmowała uchodźców, a napływ będzie podobny jak przy ostatniej rekordowej fali, to liczba muzułmanów może wzrosnąć nawet do 75,6 mln.

Wyraźny podział na wschód i zachód Europy

Scenariuszy jest kilka, ale niezależnie od tego, który z nich bierze się pod uwagę, to i tak liczba żyjących w Europie muzułmanów w ciągu najbliższych 20–30 lat wzrośnie. Zebrane w raporcie liczby sugerują jednak mocny podział na wschód i zachód Europy. Bo wyraźny wzrost będzie raczej w krajach Europy Zachodniej. I nawet przy scenariuszu zerowej imigracji liczba muzułmanów np. we Francji za 33 lata podskoczy z 9 do nieco ponad 12 proc., a w Belgii z 7,6 do 11,1 proc.

W scenariuszu średniej migracji Szwecja miałaby największy odsetek ludności muzułmańskiej (20,5 proc.), Wielka Brytania ponad 16 proc., a Finlandia 11,4 proc. (przy czym tu skok byłby najbardziej widoczny, bo wychodziłby od 2,7 proc. w 2016 roku). A jeśli wysoki napływ imigrantów trwałby do 2050 roku, ich udział społeczeństwie szwedzkim wzrósłby do 30,6 proc., fińskim do 15 proc., a niemieckim i austriackim do blisko 20 proc.

W Europie Wschodniej większość krajów nadal będzie mieć stosunkowo niski odsetek ludności muzułmańskiej, a jedynie Węgry i Grecja odnotują znaczny wzrost w stosunku do 2016 roku. W Polsce w 2006 roku mieszkało 0,1 proc. muzułmanów, a wzrost nawet przy wysokim napływie imigrantów w 2050 roku miałby wynosić 0,2 proc.

Oprócz migracji liczba muzułmanów w Europie wzrośnie z powodów naturalnych: przeciętny wyznawca islamu jest młody, a jego partnerka rodzi więcej dzieci niż członkowie innych grup religijnych albo ateiści. Średni europejski współczynnik dzietności wynosi 2,6 w przypadku muzułmanów, w porównaniu do 1,6 w przypadku niemuzułmanów. Poza tym wszelkie przewidywania wskazują też, że liczba niemuzułmanów naturalnie spadnie.

Raport Pew nie jest jednak żadną prognozą. Naukowcy pokazują tylko możliwe scenariusze, które mogą się ziścić, ale też może być zupełnie inaczej. Nawet przy scenariuszu wysokiego wzrostu populacji muzułmanów ten wzrost w skali ponad 30 lat w całej Unii nie spowoduje – jak niektórzy wieszczą – zalania Unii muzułmanami, bo w 2050 roku populacja wyznawców islamu maksymalnie wynosiłaby 14 proc. całej unijnej populacji.

Scenariusze też mogą być zupełnie inne, bo i sytuacja polityczno-gospodarcza w wielu krajach w tak długiej perspektywie jest trudna do przewidzenia. A ponadto część muzułmanów może też porzucić swoją religię na rzecz innych wyznań, co w latach 2010–16 miało już miejsce, i z badań wynika, że w całej Europie o 160 tys. osób więcej porzuciło islam, niż go przyjęło.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną