Świat

Huśtawka wyborcza, brexit i rozpadająca się Hiszpania

Katalończycy nie tylko apelowali o niepodległość swojego regionu, ale też zorganizowali w tej sprawie referendum. Katalończycy nie tylko apelowali o niepodległość swojego regionu, ale też zorganizowali w tej sprawie referendum. Yves Herman/Reuters / Forum

Przez cały rok Unia balansowała między populizmem a nadzieją, że uda się ten ruch zatrzymać. Wiosną w Holandii Mark Rutte pokonał eurofoba i islamożercę Geerta Wildersa. I chociaż potem budowanie koalicji zajęło mu 208 dni, to atmosfera w Unii była już odrobinę lepsza. Dokładając majowe wybory we Francji, w których młody i proeuropejski wizjoner Emmanuel Macron wygrał wyścig z liderką Frontu Narodowego Marine Le Pen, i jesienną wygraną partii kanclerz Angeli Merkel, która choć mocno straciła, wciąż jednak była zwycięska.

Polityka 51/52.2017 (3141) z dnia 17.12.2017; Ludzie i wydarzenia. Świat 2017; s. 14

Czytaj także

Kultura

Dzieła Fangora biją rekordy cen na aukcjach. Skąd ta moda?

W ostatni wtorek w domu aukcyjnym Polswiss Art odbyła się nietypowa aukcja – licytowano dzieła tylko jednego twórcy. Mogłoby się wydawać, że aukcja monograficzna to pomysł ryzykowny. Ale nie w przypadku Wojciecha Fangora.

Aleksander Świeszewski
22.09.2019