Świat

Czyżby Ivanka Trump miała ochotę na fotel prezydenta?

Ivanka Trump Ivanka Trump Jim Bourg/Reuters / Flickr CC by 2.0
Autor książki o tym, co dzieje się w Białym Domu, twierdzi, że Ivanka Trump i jej mąż Jared Kushner zawarli między sobą umowę, że jeśli tylko nadarzy się ku temu okazja, to Ivanka będzie kandydować na prezydenta.

Z mającej się dopiero w przyszłym tygodniu oficjalnie pojawić w księgarniach książki Michaela Wolffa „Fire and Fury: Inside the Trump White House” – przybliżającej nie tylko kulisy rządów Donalda Trumpa, ale i życia prezydenta oraz jego rodziny w Białym Domu – wynika między innymi, że pierwsza córka Ameryki miałaby w przyszłości kandydować na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Autor książki twierdzi, że Ivanka Trump i jej mąż Jared Kushner zawarli na ten temat między sobą umowę, zgodnie z którą małżeństwo przeprowadziło się do Waszyngtonu, gdzie poświęca czas na służbę w Białym Domu, a jeśli tylko nadarzy się ku temu okazja, to Ivanka będzie kandydować na prezydenta, na co ma pełną zgodę i wsparcie męża.

Steve Bannon krytyczny wobec Ivanki Trump i jej męża Jareda Kushnera

Wolff opisuje też Steve’a Bannona, byłego już głównego stratega Białego Domu. Przedstawia jego poczynania, ale i narastający konflikt nie tylko między Bannonem a prezydentem Trumpem, ale i spór, który od miesięcy toczyli ze sobą Bannon i małżeństwo Ivanka i Jared. Były strateg nigdy nie ukrywał swojej pogardy dla córki prezydenta, o której otwarcie mówił, że jest głupia jak cegła.

Bannon toczył też wojnę z prezydenckim zięciem Jaredem Kushnerem. Określał małżeństwo skrótem „Javanka” i obwiniał je o największe nieszczęścia prezydenta. Uważał, że większości złych decyzji Trump podejmował właśnie pod wpływem swojego zięcia, a prezydencką córkę nazywał królową przecieków i twierdził, że to przez nią do mediów wyciekły najbardziej zawstydzające informacje.

Jakie szanse ma Ivanka Trump, by zostać prezydentem?

Konflikt z Bannonem to jedno, a marzenia o prezydenturze – drugie. Na razie jednak oprócz książkowych rewelacji miałaby o tym rzekomo świadczyć m.in. zmiana na twitterowym profilu prezydenckiej córki. Bo o ile wcześniej Ivanka sama siebie przedstawiała raczej jako bizneswoman, związaną nie tylko z firmą odzieżową ivankatrump.com, ale i z Nowym Jorkiem, to od tego roku profil Ivanki na Twitterze informuje, że jest ona żoną, matką, siostrą i córką. Oraz doradczynią prezydenta, ale związaną już bardziej z Waszyngtonem niż, jak wcześniej, z Nowym Jorkiem.

Pisząc swoją książkę, Michael Wolff opierał się na ponad 200 wywiadach nie tylko z prezydentem, lecz także z wybitnymi osobistościami w otoczeniu Trumpa. Biały Dom większości rewelacji Wolffa zaprzecza. Sam Trump dodatkowo też odżegnuje się od Bannona, twierdząc, że ten nie miał nic wspólnego z jego wygraną ani z jego prezydenturą. I o ile matka Ivanki i pierwsza żona Trumpa, Ivana Trump, napisała w swoich wspomnieniach, że za jakieś 15 lat Ivanka może i wystartuje w wyścigu o Biały Dom, to sam Trump doniesień Wolffa w tym punkcie do tej pory nie skomentował.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną