Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Ministerstwo Spraw Narodowych

Polska znów na językach świata

Polska polityka zagraniczna nie jest już ani polityką, ani zagraniczną.

Polska wróciła na języki świata, choć niekoniecznie w sposób, jaki by chciała. Sprawa nowelizacji ustawy o IPN i konfliktu wokół niej na linii Warszawa–Tel Awiw poruszyła nawet tureckie media. Nie przypadkiem: Turcy mają wieloletnie doświadczenia w dziedzinie uchwalania prawdy historycznej, szczególnie tej związanej z Ormianami. Wnioski z tamtejszej debaty są takie, że – podobnie jak to jest w przypadku poszczególnych ludzi – tylko silny tożsamościowo i politycznie naród jest w stanie przyjąć odpowiedzialność za złe czyny swoich ziomków z przeszłości. A wypieranie ich, tym bardziej zakazywanie mówienia o nich, jest oznaką słabości złożonej ze strachu i udawanej siły.

Obecny kryzys rozpoczął – choć nie wywołał – lider izraelskiej opozycji Ja’ir Lapid. Napisał, że „polskie obozy śmierci istniały i żadne prawo tego nie zmieni”. Była to reakcja na wspomniany projekt nowelizacji ustawy o IPN. Dlaczego jednak Lapid to napisał, mimo że to oczywiste kłamstwo, a relacje polsko-izraelskie były dotychczas wzorowe? Bo mógł. Mógł wykorzystać tę sprawę do wewnętrznych izraelskich rozgrywek, bo międzynarodowa pozycja Polski w ostatnich dwóch latach tak osłabła, że koszty takiego starcia będą dużo mniejsze niż zyski Lapida w krajowej polityce. Coraz słabsza Polska udaje silną. I sama prowokuje, aby to wykorzystać.

Kryzys w relacjach z Izraelem to zresztą kryzys polskiej dyplomacji w pigułce. Rok temu minister Witold Waszczykowski zlikwidował stanowisko pełnomocnika MSZ ds. kontaktów z diasporą żydowską. Nieoficjalnie mówiono wówczas przy al. Szucha, że jesteśmy najważniejszym adwokatem Izraela w Unii Europejskiej, więc o dobre relacje z tym państwem nie musimy szczególnie zabiegać. Dlatego gdy później samo MSZ sygnalizowało, że nowelizacja ustawy o IPN może wywołać kryzys dyplomatyczny, autor nowelizacji, czyli Ministerstwo Sprawiedliwości, nie reagował.

Polityka 6.2018 (3147) z dnia 06.02.2018; Komentarze; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Ministerstwo Spraw Narodowych"
Reklama