Świat

Ballada o korzeniach

Macedończycy mają problem z własną tożsamością

Wiec w Salonikach „Macedonia zawsze będzie grecka”. Takich tłumów nie widziano od lat. Wiec w Salonikach „Macedonia zawsze będzie grecka”. Takich tłumów nie widziano od lat. Nicolas Economou/NurPhoto / Getty Images
Na granicy grecko-macedońskiej wjeżdża się z Macedonii do Macedonii. Ledwie człowiek minie tablicę z napisem „Macedonia żegna”, wita go już inna Macedonia.
Skopje – monumentalny pomnik Aleksandra WielkiegoJTB Photo/UIG/BEW Skopje – monumentalny pomnik Aleksandra Wielkiego

Kim byli starożytni Macedończycy? Dla Greków sprawa jest jasna: Grekami. Co prawda kulturę materialną mieli podobną do sąsiadujących z nimi ludów trackich i iliryjskich i, podobnie jak oni, podlegali wpływom helleńskim (a zdarzało się, że Hellenowie nazywali ich barbarzyńcami), ale mówili najprawdopodobniej wariantem greki albo językiem bardzo do niej podobnym. W każdym razie – twierdzą Grecy – na pewno nie byli Słowianami, jak by zapewne chcieli obywatele kraju położonego na północ od nich, który sam siebie nazywa właśnie „Macedonią”.

Reklama

Czytaj także

Nauka

Ożywianie mózgu po śmierci i transplantacja głowy. Czy istnieją granice neuronauki?

Badaczom udało się wznowić niektóre funkcje mózgów pobranych od świń, a inny naukowiec chciałby przeprowadzić transplantację ludzkiej głowy.

Piotr Rzymski
22.04.2019
Reklama