Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Konkordat z Chinami?

Historyczne porozumienie Watykanu z ChRL

Kardynał Joseph Zen z Hongkongu Kardynał Joseph Zen z Hongkongu Alberto Pizzoli/AFP / EAST NEWS

Watykan jest gotowy na ustępstwa wobec chińskich władz, co niektórzy katolicy postrzegają jako „wyprzedaż” chińskiego Kościoła komunistom.

W najbliższych miesiącach dojdzie do przełomu w stosunkach Watykanu z ChRL. Takie pogłoski krążą po korytarzach kurii rzymskiej, a papiescy dyplomaci ich nie dementują. O historycznym porozumieniu piszą media globalne, chińskie i katolickie. Może dojść do nawiązania stosunków dyplomatycznych (kosztem likwidacji nuncjatury na Tajwanie). A w konsekwencji do zjednoczenia katolicyzmu chińskiego (ok.12 mln wiernych). Katolicy chińscy są od dziesięcioleci podzieleni na Kościół „patriotyczny” (kontrolowany przez władze) i „podziemny”. Pekin nie godzi się, by chińscy obywatele katoliccy podlegali duchowej władzy papieża. Ci, którzy ją jednak uznają, gromadzą się w prywatnych domach lub prowizorycznych kaplicach na msze i uroczystości kościelne. „Podziemni” mają swych duchownych i biskupów, wiernych Rzymowi. Niektórzy zapłacili za to wieloletnim więzieniem, a nawet śmiercią.

Nadchodzące porozumienie ma przerwać ten stan rzeczy za cenę ustępstw głównie ze strony Watykanu. Papież Franciszek ma zdjąć ekskomunikę z siedmiu chińskich duchownych, wyświęconych na biskupów bez zgody Watykanu. Dwaj wierni papiestwu i prawu kościelnemu biskupi „podziemni” mają odejść na emeryturę lub przejść na niższe stanowisko, czyli ustąpić miejsca „patriotom”. W zamian kandydaci na nowych biskupów mają być konsultowani z Watykanem. Projekt oburzył część chińskich katolików. Ich głosem stał się sędziwy kardynał Joseph Zen z Hongkongu. Nazwał on ugodę „wyprzedażą” chińskiego Kościoła komunistom. Nie zgadza się na zamianę kościelnej „klatki z mniejszej na większą”.

Polityka 8.2018 (3149) z dnia 20.02.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Konkordat z Chinami?"
Reklama