Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Święci i grzesznicy

Sex afera w organizacji humanitarnej Oxfam

Oxfam nie jest jedyną organizacją, której pracownicy dopuszczali się przestępstw seksualnych. Oxfam nie jest jedyną organizacją, której pracownicy dopuszczali się przestępstw seksualnych. Andy Rain/EPA / PAP

Od czasu hollywoodzkiego skandalu Harveya Weinsteina trąba powietrzna przeszła przez politykę, biznes, a teraz dotarła do branży pomocowej, i najmocniej spustoszyła brytyjski Oxfam. Poszło o misję na Haiti, gdzie po trzęsieniu ziemi w 2010 r. pracownicy Oxfamu dopuszczali się nadużyć. A o szefie oxfamowskiej misji, Belgu Rolandzie Van Hauwermeirenie i jego najbliższych współpracownikach, którzy urządzali orgie w wynajętej przez organizację willi, zapraszali prostytutki i w zamian za seks oferowali pomoc, powstał nawet wewnętrzny raport. Oxfam sprawę zamiótł jednak pod dywan. Przez lata nie tylko nikogo nie pociągnął do odpowiedzialności, ale też winni nie stracili pracy, tylko jeździli na kolejne misje.

Teraz, kiedy bomba wybuchła, okazało się, że Belg podobne wyskoki miał już na poprzednich misjach, władze Oxfamu starannie go jednak chroniły, a alarmujący byli lekceważeni. Tocząca się lawina pokazała też, że ani Haiti nie było pierwszym miejscem, w którym dochodziło do nadużyć, ani Oxfam nie jest jedyną organizacją, której pracownicy dopuszczali się przestępstw seksualnych. Już w latach 90. oskarżono pracowników oenzetowskich agencji, m.in. w Bośni i Hercegowinie oraz w Kosowie. Święci nie byli również żołnierze błękitnych hełmów i pracownicy organizacji Save the Children. A Lekarze bez Granic, wyprzedzając oskarżenia, sami niedawno przyznali, że i w ich szeregach zdarzają się podobne przestępstwa.

Sprawa Oxfamu jest dziś jednak najgłośniejsza. Z ambasadorowania tej organizacji zrezygnował arcybiskup Desmond Tutu, jej twarzą po 20 latach przestała być amerykańska aktorka Minnie Driver. Nosem kręcą też partnerzy biznesowi: Visa i Marks&Spencer. A brytyjski rząd i Unia Europejska rozważają odebranie wielomilionowych dotacji. W ten sposób Oxfam, który powstał w 1942 r.

Polityka 8.2018 (3149) z dnia 20.02.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Święci i grzesznicy"
Reklama