Świat

Nie ma was w systemie

Aadhaar: system opieki społecznej w Indiach

Indie stworzyły największy na świecie biometryczny system identyfikacji ludności. Indie stworzyły największy na świecie biometryczny system identyfikacji ludności. Arun Sankar/AFP / EAST NEWS

Fakt, Indie stworzyły największy na świecie biometryczny system identyfikacji ludności. W ciągu 8 lat prac 1,2 mld obywateli otrzymało swój indywidualny 12-cyfrowy numer, każdego sfotografowano, pobrano odciski palców i zeskanowano tęczówki. Tak, przy francuskim wsparciu, powstał system Aadhaar, otwierający każdemu drogę do 84 rozmaitych bram, takich jak pomoc społeczna, usługi telefoniczne czy bankowe.

W połowie lutego premier Narendra Modi odtrąbił wielki sukces i ogłosił, że rozmaite uszczelnienia systemu pozwoliły już państwu zaoszczędzić 7 mld dol.

Polityka 11.2018 (3152) z dnia 13.03.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie ma was w systemie"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021