Świat

Wrak relacji

Polska prawica chce zbliżenia z Moskwą

Rosja nie widzi potrzeby poprawy stosunków z Polską. Rosja nie widzi potrzeby poprawy stosunków z Polską. Dmitry Astakhov/ITAR-TASS / Forum
Czy polska prawica spróbuje, tak jak Trump i Orbán, układać się z Rosją? Niedawno byłoby to nie do pomyślenia. Dziś to coraz bardziej możliwe. Jeśli tylko Putin zechce.
Z siłowej perspektywy mocna jest Rosja, która działa, a nie Unia, która deliberuje.Reuters/Forum Z siłowej perspektywy mocna jest Rosja, która działa, a nie Unia, która deliberuje.

Zanim przystąpiliśmy do Unii Europejskiej w 2004 r. polska polityka zagraniczna dominowała nad krajową. Rządy się zmieniały, a priorytety – jak członkostwo w Unii i NATO – pozostawały te same. Cele zostały jednak osiągnięte i gdy zabrakło nowych, Polska zapadła na „chorobę wewnętrzną”. Ten wsobny zwrot rozpoczął się już za czasów pierwszego PiS (2005–07), potem kontynuowała go koalicja PO-PSL. Dziś mamy przypadek kliniczny, gdy polityka zagraniczna jest echem, tłem dla wewnętrznych sporów.

Polityka 29.2018 (3169) z dnia 17.07.2018; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Wrak relacji"

Warte przeczytania

Czytaj także

Ludzie i style

Drapacze chmur, które zmienią oblicze Nowego Jorku

W 2020 r. na Manhattanie zostaną oddane do użytku dwa rekordowo wysokie wieżowce. Już dominują nad panoramą miasta. A stoją przy tej samej ulicy.

Aleksander Świeszewski
25.01.2020