Świat

Egzorcyzmy nad Tybrem

Włochy: Kościół przeciwko populistom

Salvini zaczynał jako lewicowy separatysta. Dzisiaj promuje się hasłem „Po pierwsze Włosi”. Hasło na mównicy: „Stop nielegalnej imigracji”. Salvini zaczynał jako lewicowy separatysta. Dzisiaj promuje się hasłem „Po pierwsze Włosi”. Hasło na mównicy: „Stop nielegalnej imigracji”. Fabio Visconti / Wikipedia
Nowy populistyczny i antyimigrancki rząd spotyka ostra krytyka ze strony Kościoła. I to gdzie? – we Włoszech.
Wicepremier Matteo Salvini upozowany na Adolfa Hitlera – uliczne graffiti w Mediolanie.Maule/Fotogrammai/Ropi/Zuma Press Wicepremier Matteo Salvini upozowany na Adolfa Hitlera – uliczne graffiti w Mediolanie.

Okładka popularnego katolickiego tygodnika „Famiglia Cristiana” woła „Vade retro, Salvini!”. To aluzja do sceny z Ewangelii, w której Jezus wypędza szatana z opętanego. Redaktorzy sięgnęli po Nowy Testament, by wyrazić sprzeciw wobec antyimigranckiej polityki Matteo Salviniego, obecnego wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych. Salvini, lider populistyczno-prawicowej Ligi (dawnej Ligi Północnej), jest dziś nadzieją alter-prawicy w Europie i USA, a zarazem wyzwaniem dla włoskiego Kościoła.

Polityka 33.2018 (3173) z dnia 13.08.2018; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Egzorcyzmy nad Tybrem"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020