Świat

Egzorcyzmy nad Tybrem

Włochy: Kościół przeciwko populistom

Salvini zaczynał jako lewicowy separatysta. Dzisiaj promuje się hasłem „Po pierwsze Włosi”. Hasło na mównicy: „Stop nielegalnej imigracji”. Salvini zaczynał jako lewicowy separatysta. Dzisiaj promuje się hasłem „Po pierwsze Włosi”. Hasło na mównicy: „Stop nielegalnej imigracji”. Fabio Visconti / Wikipedia
Nowy populistyczny i antyimigrancki rząd spotyka ostra krytyka ze strony Kościoła. I to gdzie? – we Włoszech.
Wicepremier Matteo Salvini upozowany na Adolfa Hitlera – uliczne graffiti w Mediolanie.Maule/Fotogrammai/Ropi/Zuma Press Wicepremier Matteo Salvini upozowany na Adolfa Hitlera – uliczne graffiti w Mediolanie.

Okładka popularnego katolickiego tygodnika „Famiglia Cristiana” woła „Vade retro, Salvini!”. To aluzja do sceny z Ewangelii, w której Jezus wypędza szatana z opętanego. Redaktorzy sięgnęli po Nowy Testament, by wyrazić sprzeciw wobec antyimigranckiej polityki Matteo Salviniego, obecnego wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych. Salvini, lider populistyczno-prawicowej Ligi (dawnej Ligi Północnej), jest dziś nadzieją alter-prawicy w Europie i USA, a zarazem wyzwaniem dla włoskiego Kościoła.

Polityka 33.2018 (3173) z dnia 13.08.2018; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Egzorcyzmy nad Tybrem"

Czytaj także

Społeczeństwo

Wojna państwa Marcinkiewiczów

Historia Izabeli i Kazimierza Marcinkiewiczów toczy się jak wieloodcinkowy serial. Ale to, co długo było celebrycką, plotkarską farsą, w najnowszych odsłonach nabiera cech greckiej tragedii. Spór byłego premiera z byłą żoną to przypadek rozwodu publicznego, z wykorzystaniem mediów oraz nowych instytucji prawnych.

Martyna Bunda
06.08.2019