Świat

Pensylwania: Przez 70 lat księża pedofile skrzywdzili ponad tysiąc dzieci

Kard. Donald Wuerl, arcybiskup Waszyngtonu, pomagał finansowo księżom odsuniętym od posługi wskutek oskarżeń. Kard. Donald Wuerl, arcybiskup Waszyngtonu, pomagał finansowo księżom odsuniętym od posługi wskutek oskarżeń. Josh Applegate / Unsplash
Wiele z przytoczonych przypadków obejmuje przedawnienie. Tylko dwóch księży może być aktualnie skazanych.

Nowy rozdział kryzysu pedofilskiego w Kościele rzymskokatolickim w USA. W stanie Pensylwania ogłoszono liczący ponad tysiąc stronic specjalny raport na temat nadużyć seksualnych w sześciu diecezjach katolickich tego stanu. Przedstawił go 14 sierpnia stanowy prokurator generalny w otoczeniu niektórych ofiar księży pedofilów. Zaznaczył, że część informacji musiała być zaczerniona z powodu ochrony danych osobowych niektórych duchownych. Stanowe władze kościelne kwestionują wybrane fragmenty ustaleń raportu i zapowiadają batalię sądową.

Efekt wielomiesięcznego śledztwa

To jednak, co już podano do wiadomości publicznej, zszokowało Amerykanów. Choć sprawa pedofilii w Kościele jest w Stanach badana od wielu lat, tak obszernego raportu na ten temat jeszcze nie było. Jest on owocem wielomiesięcznego śledztwa tzw. wielkiej ławy przysięgłych. W systemie prawa amerykańskiego stanowi ona niezależne od sądu ciało, które może prowadzić własne dochodzenie w danej sprawie, przesłuchiwać świadków, żądać dostępu do dokumentów, publikować swoje ustalenia i oceniać, czy mogą być one podstawą do wszczęcia procedur prawa karnego.

Sprawy przemilczano i tuszowano

Pensylwańska ława przysięgłych skorzystała z tych możliwości. Pracowała przez prawie dwa lata, zbadała dwa miliony dokumentów, wysłuchała licznych relacji ofiar i świadków. Na razie wiadomo, że przez długie lata, także w okresie pontyfikatu Jana Pawła II, ok. 300 księży diecezjalnych dopuściło się nadużyć seksualnych względem ok. tysiąca nieletnich. I że miejscowi biskupi nie reagowali tak, jak powinni, a nawet starali się nadużycia tuszować.

Czytaj także: Pedofilia położyła się głębokim cieniem na wizycie Franciszka w Chile

Arcybiskup pomagał oskarżonym o pedofilię

Jednym z nich jest obecny kard. Donald Wuerl, arcybiskup Waszyngtonu. Kiedy był ordynariuszem diecezji Pittsburga w Pensylwanii, miał według ustaleń raportu doprowadzić do pozasądowej umowy z jedną z ofiar, aby w zamian za 900 tys. dol. odszkodowania odstąpiła od wkroczenia na drogę karną. Z raportu wynika, że Wuerl pomagał finansowo księżom odsuniętym od posługi wskutek oskarżeń.

Watykan na razie nie komentuje

W dokumencie stwierdza się, że hierarcha miał sugerować, aby czyny pedofilskie księży otoczyć „kręgiem dyskrecji” (circle of secrecy). Wuerl zaprzecza, ale tonem pojednawczym. Watykan jak dotąd sprawy reportu nie skomentował. Wiele z przytoczonych w nim przypadków obejmuje przedawnienie. Tylko dwóch księży może być aktualnie skazanych. Należy się jednak spodziewać, że sprawa będzie miała ciąg dalszy, niekorzystny moralnie i wizerunkowo dla Kościoła nie tylko w Pensylwanii.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Żyjmy Lepiej

Nie dla psa czekolada. Jak karmić, żeby nasz pupil nie tył i nie chorował

Prof. dr hab. Piotr Ostaszewski o tym, jak powinien jeść pies, żeby nie tył i nie chorował.

Anna Dobrowolska
26.05.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną