Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Pomost populistów

Polityczne skutki katastrofy wiaduktu

Większość włoskiej infrastruktury, setki mostów, wiaduktów i tuneli powstało dziesiątki lat temu. Większość włoskiej infrastruktury, setki mostów, wiaduktów i tuneli powstało dziesiątki lat temu. Stefano Rellandini/Reuters / Forum
Katastrofa wiaduktu Morandiego w Genui zadziałała politycznie w podobny sposób jak zamach terrorystyczny. Dała rządzącym populistom niespodziewany kryzys i okazję do wskazania winnych.
Wiadukt został niewłaściwie zaprojektowany, o jego wadach wielokrotnie wypowiadali się eksperci.Stefano Rellandini/REUTERS/Forum Wiadukt został niewłaściwie zaprojektowany, o jego wadach wielokrotnie wypowiadali się eksperci.

Włoski jazzman Paolo Conte śpiewał kiedyś o wakacyjnej podróży do Genui: „I za każdym razem zadajemy sobie pytanie, czy to miejsce, do którego jedziemy, nie połknie nas, a my nie wrócimy”. Okazało się to smutnym proroctwem. 14 sierpnia, dzień przed Ferragosto, hucznie obchodzonym świętem lata, prawie 200 m zawieszonego wiaduktu im. Riccardo Morandiego runęło w przepaść wraz z kilkudziesięcioma osobami. Zginęły rodziny jadące na wakacje, zawodowi kierowcy, przedsiębiorcy, lekarze, mieszkańcy miasta i cudzoziemcy.

Polityka 34.2018 (3174) z dnia 21.08.2018; Świat; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Pomost populistów"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >