Świat

Pomost populistów

Polityczne skutki katastrofy wiaduktu

Większość włoskiej infrastruktury, setki mostów, wiaduktów i tuneli powstało dziesiątki lat temu. Większość włoskiej infrastruktury, setki mostów, wiaduktów i tuneli powstało dziesiątki lat temu. Stefano Rellandini/Reuters / Forum
Katastrofa wiaduktu Morandiego w Genui zadziałała politycznie w podobny sposób jak zamach terrorystyczny. Dała rządzącym populistom niespodziewany kryzys i okazję do wskazania winnych.
Wiadukt został niewłaściwie zaprojektowany, o jego wadach wielokrotnie wypowiadali się eksperci.Stefano Rellandini/REUTERS/Forum Wiadukt został niewłaściwie zaprojektowany, o jego wadach wielokrotnie wypowiadali się eksperci.

Włoski jazzman Paolo Conte śpiewał kiedyś o wakacyjnej podróży do Genui: „I za każdym razem zadajemy sobie pytanie, czy to miejsce, do którego jedziemy, nie połknie nas, a my nie wrócimy”. Okazało się to smutnym proroctwem. 14 sierpnia, dzień przed Ferragosto, hucznie obchodzonym świętem lata, prawie 200 m zawieszonego wiaduktu im. Riccardo Morandiego runęło w przepaść wraz z kilkudziesięcioma osobami. Zginęły rodziny jadące na wakacje, zawodowi kierowcy, przedsiębiorcy, lekarze, mieszkańcy miasta i cudzoziemcy.

Polityka 34.2018 (3174) z dnia 21.08.2018; Świat; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Pomost populistów"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Mama transpłciowego dziecka: Mój syn czuje, że w Polsce jest nikim

Nie czarujmy się, że Polki i Polacy na pstryknięcie palcami zrozumieją, co to znaczy transpłciowość. Ale Pawłowicz i Kaczyński paradoksalnie przyczyniają się do edukacji społeczeństwa – mówi Ewelina Słowińska, mama Saszy, aktywistka fundacji Trans-Fuzja.

Mateusz Witczak
12.04.2021