Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

Zjednoczmy wszystkie siły

Czym ma być europejska armia

Przygotowania do szczytu NATO w Brukseli, lipiec 2018 r. Przygotowania do szczytu NATO w Brukseli, lipiec 2018 r. Paul Hanna/Reuters / Forum
Po kolejnych kłótniach z Donaldem Trumpem do Europy wraca przeświadczenie, że musi się sama obronić. Tylko że spór o to, przed kim i jak, może ją jeszcze bardziej osłabić.
Dawne mundury różnych państw europejskich. Do jakich wzorców nawiązałaby unijna armia?AKG/BEW Dawne mundury różnych państw europejskich. Do jakich wzorców nawiązałaby unijna armia?

Gdyby poprzestać na oświadczeniach francuskich i niemieckich polityków, można dojść do wniosku, że Unia jeszcze nigdy nie była tak blisko przełomu. „Bezpieczeństwo Europy nie powinno dłużej opierać się tylko na USA” – stwierdził niedawno prezydent Emmanuel Macron. Mniej oczywista była dalsza część jego wywodu sugerująca, iż nowa struktura bezpieczeństwa Europy powinna objąć też Rosję. Dziś nawet najwierniejszym przyjaciołom Moskwy na Zachodzie trudno byłoby przekonać społeczeństwa Europy, że Rosja oznacza bezpieczeństwo.

Polityka 36.2018 (3176) z dnia 04.09.2018; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Zjednoczmy wszystkie siły"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >