Świat

Mesjasz

Wybory w Brazylii: kto zawalczy z Mesjaszem?

Zwolennicy Jaira Bolsonara przed szpitalem w Sao Paulo, do którego kandydat na prezydenta trafił po ataku nożownika. Zwolennicy Jaira Bolsonara przed szpitalem w Sao Paulo, do którego kandydat na prezydenta trafił po ataku nożownika. Fernando Bizerra Jr./EFE / PAP
Mniej niż połowa Brazylijczyków popiera dziś demokrację. Nie dziwi więc, że w sondażach przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi prowadzi wiecowy krzykacz, który demokracją i prawami człowieka otwarcie gardzi.
Moment, w którym został ugodzony nożem w mieście Juiz de Fora, wrzesień 2018 r.Raysa Leite/AFP/EAST NEWS Moment, w którym został ugodzony nożem w mieście Juiz de Fora, wrzesień 2018 r.

Zdarzyło się na początku września, w mieście Juiz de Fora. Jair Messias Bolsonaro, kandydat na prezydenta, przeciskał się przez tłum zwolenników. Jedna z wyciągniętych ku niemu rąk trzymała nóż. Szybkie uderzenie w brzuch, grymas bólu na twarzy, Bolsonaro przechyla się do tyłu, wrzaski wkoło. Potem błyskawiczna akcja, pogotowie ratunkowe, szpital… Przeżył, rana nie była głęboka. Zamachowiec okazał się „samotnym wilkiem”, nic nie wskazuje na polityczny spisek.

W jednej chwili Bolsonaro zyskał sympatię i współczucie.

Polityka 40.2018 (3180) z dnia 02.10.2018; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Mesjasz"

Warte przeczytania

Czytaj także

Kultura

Zofia Posmysz – nikt w taki sposób jak ona nie napisał o Auschwitz

Te książki najlepiej czytać razem: wywiad rzekę z Zofią Posmysz „Królestwo za mgłą” i jej wznowioną powieść – arcydzieło „Wakacje nad Adriatykiem”.

Justyna Sobolewska
14.02.2017