Świat

Mesjasz

Wybory w Brazylii: kto zawalczy z Mesjaszem?

Zwolennicy Jaira Bolsonara przed szpitalem w Sao Paulo, do którego kandydat na prezydenta trafił po ataku nożownika. Zwolennicy Jaira Bolsonara przed szpitalem w Sao Paulo, do którego kandydat na prezydenta trafił po ataku nożownika. Fernando Bizerra Jr./EFE / PAP
Mniej niż połowa Brazylijczyków popiera dziś demokrację. Nie dziwi więc, że w sondażach przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi prowadzi wiecowy krzykacz, który demokracją i prawami człowieka otwarcie gardzi.
Moment, w którym został ugodzony nożem w mieście Juiz de Fora, wrzesień 2018 r.Raysa Leite/AFP/EAST NEWS Moment, w którym został ugodzony nożem w mieście Juiz de Fora, wrzesień 2018 r.

Zdarzyło się na początku września, w mieście Juiz de Fora. Jair Messias Bolsonaro, kandydat na prezydenta, przeciskał się przez tłum zwolenników. Jedna z wyciągniętych ku niemu rąk trzymała nóż. Szybkie uderzenie w brzuch, grymas bólu na twarzy, Bolsonaro przechyla się do tyłu, wrzaski wkoło. Potem błyskawiczna akcja, pogotowie ratunkowe, szpital… Przeżył, rana nie była głęboka. Zamachowiec okazał się „samotnym wilkiem”, nic nie wskazuje na polityczny spisek.

W jednej chwili Bolsonaro zyskał sympatię i współczucie.

Czytaj także

Kultura

Pozostawiła skromny dorobek, ale wielką legendę. 8. rocznica śmierci Amy Winehouse

Przez pięć lat po wydaniu „Back to Black” (2006 r.) Brytyjka żyła pod ciągłą presją tropiących skandale mediów tabloidowych, a na łamach prasy wielokrotnie prorokowano, że skończy źle.

Bartek Chaciński
23.07.2019