Świat

Pół na pół

Japońska tenisistka Naomi Osaka: swoja, choć obca

Osaka podczas wywiadów wysłuchuje pytań po japońsku, ale odpowiada po angielsku. Osaka podczas wywiadów wysłuchuje pytań po japońsku, ale odpowiada po angielsku. Issei Kato/Reuters / Forum
Niespodziewana zwyciężczyni tenisowego US Open Naomi Osaka wywołała u Japończyków kryzys tożsamościowy. Przypomniała im, że od otwarcia się na obcokrajowców zależy ich przeżycie.
Po zwycięstwie nowej gwiazdy tenisa w US Open w Japonii ogłoszono, że „Naomi Osaka pokonała Amerykankę”. Zapominając, że nowa ulubiona sportsmenka Japonii ma też paszport USA.Emiliano Granado/Redux Pictures/EAST NEWS Po zwycięstwie nowej gwiazdy tenisa w US Open w Japonii ogłoszono, że „Naomi Osaka pokonała Amerykankę”. Zapominając, że nowa ulubiona sportsmenka Japonii ma też paszport USA.

W Japonii zapanowała osakomania. Po tym jak we wrześniu zaledwie 20-letnia Naomi Osaka pokonała w finale US Open legendę tenisa Serenę Williams, kraj oszalał na jej punkcie. W mediach społecznościowych premier Shinzō Abe pisze, że Osaka daje narodowi nadzieję po niedawnym, najsilniejszym od ćwierć wieku tajfunie. Nissan zrobił ją główną ambasadorką swojej marki. Programy plotkarskie i poważne gazety roztrząsają wszystkie szczegóły jej życia, włącznie z artykułami o tym, że najbardziej lubi lody o smaku zielonej herbaty.

Polityka 40.2018 (3180) z dnia 02.10.2018; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Pół na pół"

Czytaj także

Świat

NIEMCY: Berlin ciągnie do Moskwy

Osiem dekad po pakcie Ribbentrop-Mołotow w Niemczech rośnie presja na kolejną odwilż w relacjach z Rosją. Działania polskiego rządu raczej nie studzą tego zapału.

Adam Krzemiński
02.09.2019