Świat

Umysł rozpieszczony

USA: polityka na uczelniach

Mikroagresja to krótka, pozornie błaha interakcja codzienna, w której reprezentanci grup uprzywilejowanych okazują przedstawicielom rozmaitych mniejszości pogardę. Mikroagresja to krótka, pozornie błaha interakcja codzienna, w której reprezentanci grup uprzywilejowanych okazują przedstawicielom rozmaitych mniejszości pogardę. Stephen Lam / Reuters
Wielu amerykańskich studentów nie chce już debat i dyskusji i domaga się ochrony przed odmiennymi poglądami. Kultywują poczucie wykluczenia. Bycie ofiarą stało się dla nich cnotą.
Murray twierdzi, że najinteligentniejsi w Stanach mają zwykle korzenie azjatyckie, w środku są biali Anglosasi, a najgorzej wypadają Afroamerykanie.Wikipedia CC BY 4.0 Murray twierdzi, że najinteligentniejsi w Stanach mają zwykle korzenie azjatyckie, w środku są biali Anglosasi, a najgorzej wypadają Afroamerykanie.

Z pracy na Uniwersytecie Yale jakiś czas temu zrezygnowała antropolożka Erika Christakis i jej mąż Nicholas, wykładowca socjologii. Wszystko z powodu maila, którego Erika wysłała do władz uczelni w sprawie Halloween. Władze oficjalnie namawiały studentów i wykładowców, by w okolicznościowych przebraniach unikać „turbanów, strojów moro, malowania twarzy na czarno lub czerwono”, gdyż potencjalnie mogłyby kogoś urazić. Christakis skrytykowała ten pomysł i zaproponowała, by studenci, którzy mają problem z przebraniami kolegów, po prostu z nimi porozmawiali.

Polityka 41.2018 (3181) z dnia 09.10.2018; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Umysł rozpieszczony"

Czytaj także

Ja My Oni

Dobrze jest mówić tylko prawdę?

Czy kłamstwo zawsze krzywdzi.

Joanna Ulatowska
27.08.2019