Świat

Umysł rozpieszczony

USA: polityka na uczelniach

Mikroagresja to krótka, pozornie błaha interakcja codzienna, w której reprezentanci grup uprzywilejowanych okazują przedstawicielom rozmaitych mniejszości pogardę. Mikroagresja to krótka, pozornie błaha interakcja codzienna, w której reprezentanci grup uprzywilejowanych okazują przedstawicielom rozmaitych mniejszości pogardę. Stephen Lam / Reuters
Wielu amerykańskich studentów nie chce już debat i dyskusji i domaga się ochrony przed odmiennymi poglądami. Kultywują poczucie wykluczenia. Bycie ofiarą stało się dla nich cnotą.
Murray twierdzi, że najinteligentniejsi w Stanach mają zwykle korzenie azjatyckie, w środku są biali Anglosasi, a najgorzej wypadają Afroamerykanie.Wikipedia CC BY 4.0 Murray twierdzi, że najinteligentniejsi w Stanach mają zwykle korzenie azjatyckie, w środku są biali Anglosasi, a najgorzej wypadają Afroamerykanie.

Z pracy na Uniwersytecie Yale jakiś czas temu zrezygnowała antropolożka Erika Christakis i jej mąż Nicholas, wykładowca socjologii. Wszystko z powodu maila, którego Erika wysłała do władz uczelni w sprawie Halloween. Władze oficjalnie namawiały studentów i wykładowców, by w okolicznościowych przebraniach unikać „turbanów, strojów moro, malowania twarzy na czarno lub czerwono”, gdyż potencjalnie mogłyby kogoś urazić. Christakis skrytykowała ten pomysł i zaproponowała, by studenci, którzy mają problem z przebraniami kolegów, po prostu z nimi porozmawiali.

Polityka 41.2018 (3181) z dnia 09.10.2018; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Umysł rozpieszczony"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021