Świat

Wybuchowy budżet

Spór Włochy kontra Unia Europejska

Bruksela ostrzega, Włochom grozi niewypłacalność i – w konsekwencji – rozpad strefy euro. Bruksela ostrzega, Włochom grozi niewypłacalność i – w konsekwencji – rozpad strefy euro. Images Etc Ltd / Getty Images

Włochy znów są na kursie kolizyjnym z Unią Europejską. Tym razem z powodu założeń budżetowych na lata 2019–21. Zaproponowane przez populistyczny rząd nowe wydatki socjalne, w tym efektywna obniżka wieku emerytalnego i wprowadzenie tzw. dochodu podstawowego, już w 2019 r. zwiększą zakładany deficyt budżetowy do 2,4 proc. To wciąż nie jest maksimum przewidziane w unijnym Pakcie Stabilności i Wzrostu (3 proc.), ale poprzedni rząd Włoch zobowiązał się zejść z deficytem do poziomu 0,8 proc., aby hamować przyrost ogromnego długu publicznego.

Polityka 41.2018 (3181) z dnia 09.10.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Wybuchowy budżet"

Czytaj także

Społeczeństwo

Wojna państwa Marcinkiewiczów

Historia Izabeli i Kazimierza Marcinkiewiczów toczy się jak wieloodcinkowy serial. Ale to, co długo było celebrycką, plotkarską farsą, w najnowszych odsłonach nabiera cech greckiej tragedii. Spór byłego premiera z byłą żoną to przypadek rozwodu publicznego, z wykorzystaniem mediów oraz nowych instytucji prawnych.

Martyna Bunda
06.08.2019