Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

I ty, Quebecu?

Populiści zwyciężają w Kanadzie

François Legault, przywódca Koalicji Przyszłość Quebecu, świętuje zwycięstwo wyborcze z żoną i synami. François Legault, przywódca Koalicji Przyszłość Quebecu, świętuje zwycięstwo wyborcze z żoną i synami. Chris Wattie/Reuters / Forum

Francuskojęzyczna prowincja Kanady wyraźnie skręca na prawo. Secesjonistyczna Partia Quebecu, która przez długie lata dominowała w polityce regionu, w zeszłotygodniowych wyborach lokalnych zajęła dopiero czwarte miejsce. Zwycięzcą – z ośmiokrotnie większą liczbą mandatów – okazała się Koalicja Przyszłość Quebecu, założona zaledwie sześć lat temu przez François Legaulta, w przeszłości ministra z ramienia secesjonistów. Polityk porzucił hasła o niepodległości i zastąpił je populistyczną retoryką, na wiecach wyborczych strasząc „obcą kulturowo” imigracją oraz zapowiadając testy na obywatelstwo i deportacje. W jednym z pierwszych przemówień po wyborczym sukcesie powiedział, że zakaże symboli religijnych w miejscach pracy, jako przykład podając jednak chusty na głowach, a nie krzyże na szyjach.

To już kolejne zwycięstwo populistów w Kanadzie. W czerwcu władzę w anglojęzycznym Ontario, najludniejszej prowincji kraju, zdobył Doug Ford, nazywany „kanadyjskim Trumpem” ze względu na niewyparzony język oraz częste mijanie się z prawdą. Fordowi marzy się ponoć fotel premiera Kanady, a jeżeli dotychczasowy trend się utrzyma, to będzie miał spore szanse.

Polityka 41.2018 (3181) z dnia 09.10.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "I ty, Quebecu?"
Reklama