Świat

Wojna o terytorium ciał

Pokojowa Nagroda Nobla za walkę ze skutkami gwałtów wojennych

Laureatka Pokojowego Nobla Nadia Murad, jazydka więziona i gwałcona przez bojowników Państwa Islamskiego, na fot. w obozie dla uchodźców w Idomeni w Grecji. Laureatka Pokojowego Nobla Nadia Murad, jazydka więziona i gwałcona przez bojowników Państwa Islamskiego, na fot. w obozie dla uchodźców w Idomeni w Grecji. Joseph Galanakis/NurPhoto / Getty Images
Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla trafiła w ręce dwójki aktywistów walczących ze skutkami jednej z najstraszliwszych broni – gwałtów wojennych.
Laureat Pokojowego Nobla Denis Mukwenge, ginekolog, który od lat ratuje ofiary przemocy seksualnej w Demokratycznej Republice Konga, na fot. w szpitalu w kongijskim Bukavu.Jukka Grondahl/Polaris/EAST NEWS Laureat Pokojowego Nobla Denis Mukwenge, ginekolog, który od lat ratuje ofiary przemocy seksualnej w Demokratycznej Republice Konga, na fot. w szpitalu w kongijskim Bukavu.

Targ niewolnic ruszał w nocy. Słyszałyśmy tumult pod schodami, gdzie bojownicy rejestrowali się i umawiali, a kiedy pierwszy mężczyzna wchodził do pokoju, wszystkie kobiety zaczynały krzyczeć. To było jak scena wybuchu. Jęczałyśmy jak poranione, wymiotowałyśmy na podłogę, ale nic ich nie powstrzymywało. Krążyli po pokoju, wgapiali się w nas, kiedy my krzyczałyśmy i błagałyśmy. Zbliżali się najpierw do najpiękniejszych dziewczyn, pytając: – Ile masz lat? Oglądali dłonie i usta. – Są dziewicami, prawda?

Polityka 42.2018 (3182) z dnia 16.10.2018; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Wojna o terytorium ciał"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013