Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Wojna o terytorium ciał

Pokojowa Nagroda Nobla za walkę ze skutkami gwałtów wojennych

Laureatka Pokojowego Nobla Nadia Murad, jazydka więziona i gwałcona przez bojowników Państwa Islamskiego, na fot. w obozie dla uchodźców w Idomeni w Grecji. Laureatka Pokojowego Nobla Nadia Murad, jazydka więziona i gwałcona przez bojowników Państwa Islamskiego, na fot. w obozie dla uchodźców w Idomeni w Grecji. Joseph Galanakis/NurPhoto / Getty Images
Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla trafiła w ręce dwójki aktywistów walczących ze skutkami jednej z najstraszliwszych broni – gwałtów wojennych.
Laureat Pokojowego Nobla Denis Mukwenge, ginekolog, który od lat ratuje ofiary przemocy seksualnej w Demokratycznej Republice Konga, na fot. w szpitalu w kongijskim Bukavu.Jukka Grondahl/Polaris/EAST NEWS Laureat Pokojowego Nobla Denis Mukwenge, ginekolog, który od lat ratuje ofiary przemocy seksualnej w Demokratycznej Republice Konga, na fot. w szpitalu w kongijskim Bukavu.

Targ niewolnic ruszał w nocy. Słyszałyśmy tumult pod schodami, gdzie bojownicy rejestrowali się i umawiali, a kiedy pierwszy mężczyzna wchodził do pokoju, wszystkie kobiety zaczynały krzyczeć. To było jak scena wybuchu. Jęczałyśmy jak poranione, wymiotowałyśmy na podłogę, ale nic ich nie powstrzymywało. Krążyli po pokoju, wgapiali się w nas, kiedy my krzyczałyśmy i błagałyśmy. Zbliżali się najpierw do najpiękniejszych dziewczyn, pytając: – Ile masz lat? Oglądali dłonie i usta. – Są dziewicami, prawda?

Polityka 42.2018 (3182) z dnia 16.10.2018; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Wojna o terytorium ciał"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >