Świat

Wąsy pułkownika

Indie – Pakistan: znowu wojna?

Ahmedabad, hinduscy uczniowie z fotografiami zestrzelonego pułkownika Abhinandana. Ahmedabad, hinduscy uczniowie z fotografiami zestrzelonego pułkownika Abhinandana. Sam Panthaky/AFP / Getty Images
Amerykanie i broń atomowa – wydawało się, że te dwie siły na dobre zażegnały groźbę wojny między Indiami a Pakistanem. Ale to już przeszłość.
Lech Mazurczyk/Polityka

Na nagraniu wideo zestrzelony pilot, pułkownik Abhinandan, ma związane ręce i oczy zasłonięte szmatą. Jest zakrwawiony i poturbowany, ale trzyma się prosto. Spod opatrunku wystają zawadiackie czarne wąsy przechodzące w bokobrody. Jest typem angielskiego dżentelmena w mundurze. Wyraźnie i z dumą wypowiada swoje nazwisko, numer służbowy i jednostkę. Na kolejnym nagraniu niewidoczny śledczy zza kadru wypytuje go o zadanie bojowe, które wypełniał. Abhinandan, dziękując za „fantastyczną herbatę”, odpowiada, że niestety, ale nie może udzielać takich informacji.

Polityka 10.2019 (3201) z dnia 05.03.2019; Świat; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Wąsy pułkownika"

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska jako jedyna w Unii nie udostępnia szczepionki HPV

Szczepionka, którą od 12 lat uznaje się na świecie za wybawienie od raka szyjki macicy, w Polsce jest nadal moralnie podejrzana. Wyparowała też z naszego rynku, za co sami jesteśmy sobie winni.

Paweł Walewski
26.08.2019