Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Nie trzeba zapraszać Putina na rocznicę wybuchu wojny, ale jakichś Rosjan warto

Kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy nie zaprosiła Władimira Putina na obchody 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy nie zaprosiła Władimira Putina na obchody 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Kremlin.ru / mat. pr.
Obchody rocznic wojennych wiele nam mówią o współczesności. Czy prezydent Duda słusznie nie zaprosił prezydenta Rosji na te uroczystości?

Kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy nie zaprosiła Władimira Putina na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. „Wśród krajów zaproszonych nie ma Rosji” – powiedział radiu RMF FM Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta.

Nie ma łatwej odpowiedzi, czy to posunięcie słuszne. W Unii Europejskiej, wśród naszych sojuszników, prowadzi się z Putinem rozmowy polityczne, nie unika dialogu, jednak na jakiekolwiek uroczystości – co nadaje spotkaniom zupełnie inny, odświętny charakter – dzisiejszego przywódcy Rosji się nie zaprasza. Wyłamują się z tego chyba tylko Węgry. Chodzi tu o to, by dać wyraz potępienia aneksji Krymu i w ogóle tego, że Rosja ucieka się do agresji jako elementu polityki.

Czytaj także: Prof. Timothy Snyder o groźnej polityce wieczności Putina, Trumpa i Kaczyńskiego

Co oznacza brak zaproszenia dla Putina

Ponadto zawsze trzeba sobie zadać pytanie, po co się organizuje obchody rocznicowe. Odgrywają one rolę służebną wobec współczesności, generują jakiś sygnał. Putin wygłosiłby przemówienie, w którym publicznie powtórzyłby uzasadnienie swojej polityki, tak jak to zrobił kilka dni temu przy okazji rocznicy aneksji Krymu. Trudno byłoby z nim polemizować.

Z drugiej strony wkład Rosji, wówczas sowieckiej, w drugą wojnę jest niepodważalny. Brak zaproszenia spowoduje w Rosji komentarze o wrodzonej polskiej rusofobii i fałszowaniu historii na Zachodzie. Ponadto Polska musi prowadzić politykę pragmatyczną i szukać kontaktów z sąsiadem. Warszawa powinna dać jakiś publiczny wyraz temu, że wbrew oszczerczym wypowiedziom rosyjskich władz szanuje cmentarze poległych rosyjskich żołnierzy. I że potępiając politykę rosyjskiego rządu, chce dialogu ze społeczeństwem obywatelskim Rosji.

Nasz prezydent nie ma szczęścia do organizowania uroczystości, czego dał dowód na stulecie odzyskania niepodległości Polski. Może tym razem coś lepiej wymyśli. Nie ma co zapraszać Putina, ale Rosja to nie sam Putin. Kogoś z Rosji zaprosić trzeba.

Czytaj także: Putin niczym mafijny boss?

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną