Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Płonie jeden z najważniejszych symboli Francji

Katedra, której budowa zaczęła się prawie 900 lat temu, była świadkiem historii. Katedra, której budowa zaczęła się prawie 900 lat temu, była świadkiem historii. EAST NEWS
Przerażające, wręcz nieprawdopodobne: płonie katedra Notre Dame w Paryżu, jeden z najważniejszych zabytków Francji i Europy.

Katedra, której budowa zaczęła się prawie 900 lat temu, była świadkiem historii, przetrwała dwie wojny światowe, była obecna w najważniejszych wydarzeniach kraju – tu śpiewano radosne hymny na cześć narodowych zwycięstw, tu odprawiano najważniejsze pogrzeby państwowe i opłakiwano tragedie. Katedra została uwieczniona w książkach wieszcza narodowego Wiktora Hugo – trudno przesadzić w opisie jej znaczenia tak dla katolików, jak niewierzących.

Kiedy powstawała, a była jedną z najbardziej innowacyjnych budowli na świecie, szerokości 48 m, mogła pomieścić 9 tys. osób. Jest wielkim dziełem sztuki – podkreślano, że jako arcydzieło podziwiana jest zarówno przez wielkich koneserów, jak i ludzi nieznających wartości gotyku. To serce Francji – od majdanu przed katedrą rozpoczyna się liczenie kilometrów wszystkich dróg krajowych kraju.

Symbol wielkiej francuskiej tragedii

Katedra – tak podziwiana – ucierpiała podczas rewolucji francuskiej i niemal popadła w ruinę na początku XIX w. Powieść Wiktora Hugo „Katedra Marii Panny w Paryżu”, opublikowana w 1831 r., przyczyniła się do wzrostu zainteresowania zabytkiem; podjęto jego renowację w XIX w. Wówczas właśnie słynny budowniczy Eugène Viollet-le-Duc odbudował zniszczoną podczas rewolucji wieżę-iglicę, przeznaczając nań 500 ton drewna dębowego i 200 ton ołowiu. Był to przez wieki najwyższy obiekt w stolicy Francji. Ta właśnie iglica – wznosząca się 90 m nad majdanem – runęła po raz drugi w historii.

Z pewnością ta katastrofa przejdzie do historii jako symbol wielkiej francuskiej tragedii. Współczujemy Francji, współczujemy też sobie.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną