Świat

Płonie jeden z najważniejszych symboli Francji

Płonie jeden z najważniejszych symboli Francji

Katedra, której budowa zaczęła się prawie 900 lat temu, była świadkiem historii. Katedra, której budowa zaczęła się prawie 900 lat temu, była świadkiem historii. EAST NEWS
Przerażające, wręcz nieprawdopodobne: płonie katedra Notre Dame w Paryżu, jeden z najważniejszych zabytków Francji i Europy.

Katedra, której budowa zaczęła się prawie 900 lat temu, była świadkiem historii, przetrwała dwie wojny światowe, była obecna w najważniejszych wydarzeniach kraju – tu śpiewano radosne hymny na cześć narodowych zwycięstw, tu odprawiano najważniejsze pogrzeby państwowe i opłakiwano tragedie. Katedra została uwieczniona w książkach wieszcza narodowego Wiktora Hugo – trudno przesadzić w opisie jej znaczenia tak dla katolików, jak niewierzących.

Kiedy powstawała, a była jedną z najbardziej innowacyjnych budowli na świecie, szerokości 48 m, mogła pomieścić 9 tys. osób. Jest wielkim dziełem sztuki – podkreślano, że jako arcydzieło podziwiana jest zarówno przez wielkich koneserów, jak i ludzi nieznających wartości gotyku. To serce Francji – od majdanu przed katedrą rozpoczyna się liczenie kilometrów wszystkich dróg krajowych kraju.

Symbol wielkiej francuskiej tragedii

Katedra – tak podziwiana – ucierpiała podczas rewolucji francuskiej i niemal popadła w ruinę na początku XIX w. Powieść Wiktora Hugo „Katedra Marii Panny w Paryżu”, opublikowana w 1831 r., przyczyniła się do wzrostu zainteresowania zabytkiem; podjęto jego renowację w XIX w. Wówczas właśnie słynny budowniczy Eugène Viollet-le-Duc odbudował zniszczoną podczas rewolucji wieżę-iglicę, przeznaczając nań 500 ton drewna dębowego i 200 ton ołowiu. Był to przez wieki najwyższy obiekt w stolicy Francji. Ta właśnie iglica – wznosząca się 90 m nad majdanem – runęła po raz drugi w historii.

Z pewnością ta katastrofa przejdzie do historii jako symbol wielkiej francuskiej tragedii. Współczujemy Francji, współczujemy też sobie.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Schematy z rodzinnego domu

Małżeństwo: jak odgrywamy w nim role wyuczone jeszcze w dzieciństwie.

Agnieszka Paczkowska
04.08.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną