Świat

Katedry prawdy

Dwa oblicza Hispanioli

Ruiny katedry Notre Dame w Port-au-Prince, stolicy Haiti. Ruiny katedry Notre Dame w Port-au-Prince, stolicy Haiti. Bart Pro/Alamy Stock Photo / BEW
Haiti i Dominikana współdzielą jedną wyspę, a różnią się, jakby leżały na dwóch kontynentach. Wszystko przez cukier i odszkodowanie, za które Francja odrestaurowała kiedyś katedrę Notre Dame.
Katedra Santa María la Menor w Santo Domingo, stolicy Dominikany.Hans Lippert/BEW Katedra Santa María la Menor w Santo Domingo, stolicy Dominikany.

Choć od zniszczenia Notre Dame minęło już sporo czasu, to nie zanosi się, żeby ktoś miał ją odbudować. Nie chodzi bowiem o słynną katedrę w Paryżu, tylko jej mniej znaną imienniczkę z Port-au-Prince, stolicy Haiti.

Wznoszenie tej świątyni zaczęto jeszcze w XIX w., czyli wtedy, gdy Victor Hugo wydał „Katedrę Marii Panny w Paryżu” (dopiero w zagranicznych tłumaczeniach zaczęto książce dawać tytuł „Dzwonnik z Notre Dame”), a natchnieni jej fabułą Francuzi postanowili odrestaurować zdewastowany podczas rewolucji kościół, przy okazji nadając mu nowe szczegóły – większość najbardziej znanych elementów, np.

Polityka 25.2019 (3215) z dnia 17.06.2019; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Katedry prawdy"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021