Świat

Katedry prawdy

Dwa oblicza Hispanioli

Ruiny katedry Notre Dame w Port-au-Prince, stolicy Haiti. Ruiny katedry Notre Dame w Port-au-Prince, stolicy Haiti. Bart Pro/Alamy Stock Photo / BEW
Haiti i Dominikana współdzielą jedną wyspę, a różnią się, jakby leżały na dwóch kontynentach. Wszystko przez cukier i odszkodowanie, za które Francja odrestaurowała kiedyś katedrę Notre Dame.
Katedra Santa María la Menor w Santo Domingo, stolicy Dominikany.Hans Lippert/BEW Katedra Santa María la Menor w Santo Domingo, stolicy Dominikany.

Choć od zniszczenia Notre Dame minęło już sporo czasu, to nie zanosi się, żeby ktoś miał ją odbudować. Nie chodzi bowiem o słynną katedrę w Paryżu, tylko jej mniej znaną imienniczkę z Port-au-Prince, stolicy Haiti.

Wznoszenie tej świątyni zaczęto jeszcze w XIX w., czyli wtedy, gdy Victor Hugo wydał „Katedrę Marii Panny w Paryżu” (dopiero w zagranicznych tłumaczeniach zaczęto książce dawać tytuł „Dzwonnik z Notre Dame”), a natchnieni jej fabułą Francuzi postanowili odrestaurować zdewastowany podczas rewolucji kościół, przy okazji nadając mu nowe szczegóły – większość najbardziej znanych elementów, np.

Polityka 25.2019 (3215) z dnia 17.06.2019; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Katedry prawdy"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021