Świat

Ostatni bastion

Jekaterynburg – zbuntowane miasto na Uralu

Panorama Jekaterynburga. Panorama Jekaterynburga. Getty Images
Jekaterynburg samym swoim istnieniem złośliwie przypomina obecnym władcom Rosji, że ich władza opiera się na kłamstwie.
Protest przeciwko budowie cerkwi na skwerze przy Teatrze Dramatycznym.Pavel Lisitsyn/Sputnik Russia/EAST NEWS Protest przeciwko budowie cerkwi na skwerze przy Teatrze Dramatycznym.

Kilka tygodni temu Jekaterynburg obchodził 151. urodziny Mikołaja II. Doroczną uroczystość na cześć ostatniego cara Rosji, którego w 2000 r. wpisano w poczet prawosławnych świętych, rozpoczęło nabożeństwo w cerkwi na Krwi. To zbudowana na początku XXI w. potężna, wielokopułowa świątynia. Wzniesiona na miejscu zburzonego domu kupca Ipatiewa, gdzie zamordowano carską rodzinę.

Po liturgii metropolita jekaterynburski Cyryl osobiście poświęcił zaparkowane u stóp świątyni pojazdy jednośladowe.

Polityka 28.2019 (3218) z dnia 09.07.2019; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Ostatni bastion"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Dyplomaci jak hostessy – tak działa polskie MSZ

PiS w zasadzie nie prowadzi polityki zagranicznej. Nie potrzebuje więc doświadczonych ambasadorów. Chyba że do roli hostess.

Grzegorz Rzeczkowski
09.10.2019