Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Gra wojenna

Stany kontra Iran – scenariusze wojenne

Lotniskowce – 10 z nich to pływające wyspy, ponad 300-metrowe kolosy klasy Nimitz, napędzane turbinami na parę podgrzaną w reaktorze jądrowym. Lotniskowce – 10 z nich to pływające wyspy, ponad 300-metrowe kolosy klasy Nimitz, napędzane turbinami na parę podgrzaną w reaktorze jądrowym. Getty Images
Prezydent Trump powtarza, że nie dopuści, aby Teheran zbudował bombę atomową. Zapewnia, że do wojny nie dąży, ale ostrzega, że jeśli już, to skończyłaby się zniszczeniem Iranu. Jak ta wojna mogłaby wyglądać?
Wspierane przez latające tankowce B-2 mają praktycznie nieograniczony zasięg, a ich zadaniem jest dostarczenie nad cel ponad 20 ton bomb i pocisków samosterujących.Chip Somodevilla/Getty Images Wspierane przez latające tankowce B-2 mają praktycznie nieograniczony zasięg, a ich zadaniem jest dostarczenie nad cel ponad 20 ton bomb i pocisków samosterujących.

Donald Trump jeszcze się wstrzymuje. Po przypisanych Iranowi atakach na tankowce w Zatoce Omańskiej i zestrzeleniu przez irańską rakietę bezzałogowca sił powietrznych USA najpierw wydał rozkaz odwetu, a potem niespodziewanie go cofnął, kiedy okręty wyszły już na pozycje, a samoloty odliczały do startu. Na publiczny użytek przedstawił wzruszającą historyjkę, jak to upewniony przez wojskowych, że w nalotach zginie około 150 osób, uznał, że to za wysoka cena za wartego 100 mln dol. Global Hawka. Po kolejnym incydencie Amerykanie zniszczyli za pomocą elektronicznego systemu irańskiego drona, który zbliżył się do okrętu z dwoma tysiącami marines na pokładzie.

Gdyby chodziło tylko o drony, rachunki byłyby wyrównane. Ale Teheran zaczął pełzającą blokadę cieśniny Ormuz, najważniejszego szlaku eksportu ropy i gazu. W lipcu zatrzymał dwa brytyjskie tankowce, co skłoniło Londyn do ekspresowego wysłania w misję ochronną niszczyciela i apelu o pomoc do Europejczyków. Najważniejsze jednak, że Iran łamie porozumienie nuklearne z 2015 r. i wzbogaca uran ponad dozwolone limity. To forma protestu, bo po odrzuceniu porozumienia przez Stany Zjednoczone i nałożeniu sankcji gospodarka Iranu bardzo cierpi, a reszta sygnatariuszy nie jest w stanie pomóc.

W przychylnych stolicach unijnych zapanowała konsternacja, w USA i Izraelu – furia. Bolesne doświadczenia Ameryki w Iraku i Afganistanie nie zachęcają do kolejnego gorącego konfliktu. Ale Donald Trump jest mało przewidywalny, rzadko słucha doradców, u progu wyborów może mieć różne kalkulacje, a napięcie wokół Iranu rośnie. Jak zatem wyglądałby prawdopodobny scenariusz?

Najpierw przylecą Duchy

Bombowce strategiczne B-2 Spirit wystartują z bazy Whiteman w Kansas. To jedyne na świecie bombowce klasy stealth, trudno wykrywalne, ale powolne.

Polityka 32.2019 (3222) z dnia 06.08.2019; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Gra wojenna"
Reklama