Świat

Gra wojenna

Stany kontra Iran – scenariusze wojenne

Lotniskowce – 10 z nich to pływające wyspy, ponad 300-metrowe kolosy klasy Nimitz, napędzane turbinami na parę podgrzaną w reaktorze jądrowym. Lotniskowce – 10 z nich to pływające wyspy, ponad 300-metrowe kolosy klasy Nimitz, napędzane turbinami na parę podgrzaną w reaktorze jądrowym. Getty Images
Prezydent Trump powtarza, że nie dopuści, aby Teheran zbudował bombę atomową. Zapewnia, że do wojny nie dąży, ale ostrzega, że jeśli już, to skończyłaby się zniszczeniem Iranu. Jak ta wojna mogłaby wyglądać?
Wspierane przez latające tankowce B-2 mają praktycznie nieograniczony zasięg, a ich zadaniem jest dostarczenie nad cel ponad 20 ton bomb i pocisków samosterujących.Chip Somodevilla/Getty Images Wspierane przez latające tankowce B-2 mają praktycznie nieograniczony zasięg, a ich zadaniem jest dostarczenie nad cel ponad 20 ton bomb i pocisków samosterujących.

Donald Trump jeszcze się wstrzymuje. Po przypisanych Iranowi atakach na tankowce w Zatoce Omańskiej i zestrzeleniu przez irańską rakietę bezzałogowca sił powietrznych USA najpierw wydał rozkaz odwetu, a potem niespodziewanie go cofnął, kiedy okręty wyszły już na pozycje, a samoloty odliczały do startu. Na publiczny użytek przedstawił wzruszającą historyjkę, jak to upewniony przez wojskowych, że w nalotach zginie około 150 osób, uznał, że to za wysoka cena za wartego 100 mln dol. Global Hawka.

Polityka 32.2019 (3222) z dnia 06.08.2019; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Gra wojenna"

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska jako jedyna w Unii nie udostępnia szczepionki HPV

Szczepionka, którą od 12 lat uznaje się na świecie za wybawienie od raka szyjki macicy, w Polsce jest nadal moralnie podejrzana. Wyparowała też z naszego rynku, za co sami jesteśmy sobie winni.

Paweł Walewski
26.08.2019