Świat

Półwysep dwóch biegunów

WŁOCHY: Dwa kraje w jednym

W sycylijskim miasteczku Corleone... W sycylijskim miasteczku Corleone... Alessio Mamo/Redux Pictures / EAST NEWS
To dobry materiał do rozważań na wakacyjne podróże po Włoszech. Z jakiego powodu – zjednoczone ponad 150 lat temu – pozostają tak widocznie podzielone na dwie tak różne części?
Zakład fryzjerski w Celano. Na południu zarabia się o połowę mniej i żyje trzy lata krócej.Stefano Rellandini/Reuters/Forum Zakład fryzjerski w Celano. Na południu zarabia się o połowę mniej i żyje trzy lata krócej.

I znów powtórzył się schemat włoskiej polityki. W majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego północ zagłosowała na skrajnie prawicową Ligę Matteo Salviniego, a południe na populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd. Taka dwubiegunowość to nic nowego. Gdy w 1946 r. spytano Włochów w referendum, co sądzą o utrzymaniu monarchii, 54 proc. obywateli zażądało republiki, przy czym przewagę republikanom dała północ, podczas gdy południe pozostawało wierne dynastii sabaudzkiej. Później południe regularnie głosowało na partię chadecką, natomiast północne regiony Emilii-Romanii, Toskanii, Umbrii oraz Marchii Ankońskiej, nazywane zona rossa, na opak, popierając partię komunistyczną.

Polityka 32.2019 (3222) z dnia 06.08.2019; Świat; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "Półwysep dwóch biegunów"

Czytaj także

Społeczeństwo

Piotr Woźniak-Starak: na przekór

Mógł pójść na łatwiznę i odcinać kupony od dobrego pochodzenia. Ale wolał inaczej. W bohaterach filmów, które zdążył wyprodukować, bliscy widzą dziś jego samego.

Mariusz Sepioło
30.08.2019