Świat

Korektor

LIBIA: Prawie państwo

Chalif Haftar, marszałek polny. Chalif Haftar, marszałek polny. Esam Al-Fetori/Reuters / Forum
Władzę w Libii próbuje przejąć Chalifa Haftar, marszałek polny z amerykańskim paszportem. Wywołał wojnę domową, podbił większość kraju i zapowiada, że lada dzień zdobędzie stolicę.
W Trypolisie toczy się z pozoru normalne życie, chociaż miasto od kwietnia jest oblegane.WisiW/Wikipedia W Trypolisie toczy się z pozoru normalne życie, chociaż miasto od kwietnia jest oblegane.

Jest weteranem buntów i niestandardowych operacji. Pół wieku temu z grupą młodych oficerów, w tym z poznanym w akademii wojskowej Muammarem Kaddafim, późniejszym wieloletnim dyktatorem, obalił w puczu króla Idrisa. Dowodził kontyngentem libijskim w wojnie Jom Kippur, toczonej przez państwa arabskie z Izraelem. Z Kaddafim zerwał po porażce w wojnie z sąsiednim Czadem, część jego terytorium Libia próbowała przechwycić w serii interwencji zbrojnych. W 1987 r. Haftar, wtedy jeszcze pułkownik, dowodził na tyle fatalnie, że został pojmany razem ze swoimi żołnierzami.

Polityka 32.2019 (3222) z dnia 06.08.2019; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Korektor"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021