Świat

Korektor

LIBIA: Prawie państwo

Chalif Haftar, marszałek polny. Chalif Haftar, marszałek polny. Esam Al-Fetori/Reuters / Forum
Władzę w Libii próbuje przejąć Chalifa Haftar, marszałek polny z amerykańskim paszportem. Wywołał wojnę domową, podbił większość kraju i zapowiada, że lada dzień zdobędzie stolicę.
W Trypolisie toczy się z pozoru normalne życie, chociaż miasto od kwietnia jest oblegane.WisiW/Wikipedia W Trypolisie toczy się z pozoru normalne życie, chociaż miasto od kwietnia jest oblegane.

Jest weteranem buntów i niestandardowych operacji. Pół wieku temu z grupą młodych oficerów, w tym z poznanym w akademii wojskowej Muammarem Kaddafim, późniejszym wieloletnim dyktatorem, obalił w puczu króla Idrisa. Dowodził kontyngentem libijskim w wojnie Jom Kippur, toczonej przez państwa arabskie z Izraelem. Z Kaddafim zerwał po porażce w wojnie z sąsiednim Czadem, część jego terytorium Libia próbowała przechwycić w serii interwencji zbrojnych. W 1987 r. Haftar, wtedy jeszcze pułkownik, dowodził na tyle fatalnie, że został pojmany razem ze swoimi żołnierzami.

Polityka 32.2019 (3222) z dnia 06.08.2019; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Korektor"

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska jako jedyna w Unii nie udostępnia szczepionki HPV

Szczepionka, którą od 12 lat uznaje się na świecie za wybawienie od raka szyjki macicy, w Polsce jest nadal moralnie podejrzana. Wyparowała też z naszego rynku, za co sami jesteśmy sobie winni.

Paweł Walewski
26.08.2019