Świat

Ostatni premier

Boris Johnson – ostatni premier Zjednoczonego Królestwa?

Boris Johnson Boris Johnson Frank Augstein/Pool/Reuters / Forum

Boris Johnson w pierwszym tygodniu swego urzędowania odwiedził wszystkie części składowe Zjednoczonego Królestwa. Najpierw Szkocję, gdzie został wybuczany. Potem w Walii rolnicy zarzucili nowemu premierowi, że gra brexitem w „ruską ruletkę”. A na koniec w Belfaście dowiedział się, że „chodzi na pasku” unionistów. Coraz trudniej się z tym nie zgodzić. W czwartek sprzeciwiający się brexitowi liberalni demokraci wygrali wybory uzupełniające w dwóch walijskich okręgach, co sprowadziło większość koalicji konserwatystów z unionistami w Westminsterze do jednego głosu. Zapowiada się więc burzliwy wrzesień, gdy posłowie wrócą z wakacji.

Johnson wciąż zapowiada brexit bez umowy, jeśli Unia nie ustąpi – przede wszystkim w sprawie tzw. backstopu. Chodzi o rozwiązanie, które zatrzymuje Wielką Brytanię w unii celnej z Brukselą, aby nie przywracać granicy między Irlandią i Ulsterem. A to blokuje Londynowi możliwość podpisania nowych umów handlowych, m.in. z USA. Unia raczej nie ustąpi, szczególnie że Johnson wybrał oryginalną strategię negocjacyjną i zapowiedział, że po prostu nie spotka się z europejskimi przywódcami, jeśli nie zrezygnują z backstopu.

Po wakacjach brytyjski parlament spróbuje zapewne zobowiązać rząd do złożenia w Brukseli prośby o przełożenie brexitu. Ale wrześniowe starcie w Westminsterze równie dobrze może się skończyć wotum nieufności dla Johnsona i nowymi wyborami. Z kolei otoczenie premiera sugeruje, że może on nawet spróbować zawiesić parlament, aby nie zdążył zareagować przed datą brexitu.

Wówczas jednak, jak powiedział jeden szkocki poseł, Johnson mógłby się okazać ostatnim premierem Zjednoczonego Królestwa.

Polityka 32.2019 (3222) z dnia 06.08.2019; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 13
Oryginalny tytuł tekstu: "Ostatni premier"
Reklama