Świat

Królewski rozwód?

WIELKA BRYTANIA: Rozsadzanie królestwa

Szkoci woleliby Unię Europejską zamiast Wielkiej Brytanii. Szkoci woleliby Unię Europejską zamiast Wielkiej Brytanii. Russell Cheyne/Reuters / Forum
Widmo brexitu bez umowy zaczyna rozsadzać Wielką Brytanię. Pierwsi w kolejce do wyjścia są Szkoci. Ale za nimi ustawiają się już Irlandczycy z Ulsteru, a nawet Walijczycy.
„Głównym tematem brytyjskiej polityki nie jest już brexit, a samo istnienie Zjednoczonego Królestwa”PantherMedia „Głównym tematem brytyjskiej polityki nie jest już brexit, a samo istnienie Zjednoczonego Królestwa”

Początek 2020 r. Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej, Szkocja odzyskała niepodległość. W Londynie rządzi koalicja konserwatystów i nacjonalistów. Centrum metropolii wstrząsają tajemnicze eksplozje, giną ludzie. Czy to islamiści? – tak zaczyna się polityczny thriller Leslie J. Nichollsa „This Disunited Kingdom” (Nasze rozłupane królestwo). Być może autor tego popularnego czytadła już trzy lata temu, gdy Anglia zagłosowała za brexitem, a Szkocja przeciwko, przewidział dramatyczny bieg historii.

Czytaj także

Współczesny

Po co właściwie żyjemy? Jaki jest sens życia?

Cóż bardziej jałowego niż pytanie o sens życia? Brzmi patetycznie, a nawet infantylnie. Dorośli unikają takiej frazeologii, jedynie młodzież czasami na nią się jeszcze nabiera. Tylko właściwie dlaczego pytanie o sens życia wzbudza zażenowanie?

Jan Hartman
25.09.2018