Świat

Odwieszanie egzekucji

USA: Odwieszanie kary śmierci

Komora śmierci w południowym Ohio. Komora śmierci w południowym Ohio. Mike Simons / Getty Images
Po ostatniej masakrze w USA Donald Trump niemal na pewno przywróci wykonywanie kary śmierci. Nie odstraszy potencjalnych morderców, ale przekona wyborców.
Machina fizycznej likwidacji przestępców zdecydowanie częściej zabija przedstawicieli mniejszości rasowych, zwłaszcza Afroamerykanów.PantherMedia Machina fizycznej likwidacji przestępców zdecydowanie częściej zabija przedstawicieli mniejszości rasowych, zwłaszcza Afroamerykanów.

Po masakrze w El Paso, gdzie 21-letni Patrick Crusius zastrzelił 22 osoby, w większości Latynosów, Donald Trump potępił biały suprematyzm. Ale nie uznał swojej współodpowiedzialności za jego rozkwit. Obiecał za to, że zadba, aby sprawców morderstw z nienawiści bez zwłoki karano śmiercią. Tyle tylko, że Crusius, który sam oddał się w ręce policji, jakby nie obawiał się nieuchronnej kary. Uważa – jak jemu podobni – że poświęca się dla sprawy: ratowania Ameryki przed „inwazją” z południa, i gotów jest za nią umrzeć.

Czytaj także

Współczesny

Po co właściwie żyjemy? Jaki jest sens życia?

Cóż bardziej jałowego niż pytanie o sens życia? Brzmi patetycznie, a nawet infantylnie. Dorośli unikają takiej frazeologii, jedynie młodzież czasami na nią się jeszcze nabiera. Tylko właściwie dlaczego pytanie o sens życia wzbudza zażenowanie?

Jan Hartman
25.09.2018