Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

W imię ojca

WĘGRY: Syn Orbána uciekł w religię

Religijne drogi Gáspára Orbána z ojcem Viktorem z czasem się rozeszły. Religijne drogi Gáspára Orbána z ojcem Viktorem z czasem się rozeszły. MTI / PAP
Gáspár Orbán mógłby korzystać z profitów władzy ojca. Zamiast tego walczy o własny rząd dusz. Dziś bliższy jest mu Bóg Ojciec niż premier Węgier.
„Ojciec bardzo mnie wspiera. Ale nie jestem pewien, czy rozumie, czym się zajmuję”.444.hu/Youtube „Ojciec bardzo mnie wspiera. Ale nie jestem pewien, czy rozumie, czym się zajmuję”.

Szilárd Szőnyi pamięta szczególnie jeden gest. – Widzę go na scenie, jak uderza pięścią o otwartą dłoń. Jak bokser. Coraz mocniej i mocniej. W tym geście, sugeruje Szőnyi, jest wszystko: impulsywna natura, pasja, idealizm młodości, wewnętrzne napięcie.

Dla mnie historia Gáspára Orbána to klasyczna opowieść o tym, jak inteligentny chłopak o mocnym charakterze próbuje uciec spod cienia dominującego ojca – mówi Szőnyi, były dziennikarz, a teraz rzecznik prasowy Węgierskiego Towarzystwa Jezusowego. Poznał Gáspára, kiedy robił z nim wywiad. Potem widywali się prywatnie, żeby rozmawiać o Bogu i wierze.

Gáspár jest jednym z liderów społeczności religijnej Félhaz – i jedynym synem Viktora, premiera Węgier. Urodził się w lutym 1992 r., prawie dwa lata po tym, jak ojciec po raz pierwszy został posłem. Ma cztery siostry: 30-letnią Ráhel, młodszą od siebie o dwa lata Sárę oraz Różę i Flórę, nastolatki.

Najgłośniej jest o Ráhel, absolwentce zarządzania turystyką na prestiżowej uczelni w Szwajcarii. Według Reutersa należy do najbardziej wpływowych osób w węgierskiej turystyce. Jej mąż, 32-letni István Tiborcz, obecnie w branży nieruchomości, od dawna jest w ścisłym kręgu biznesmenów bliskich Orbánowi. W tym roku, z majątkiem szacowanym na 108 mln euro, zadebiutował na liście najbogatszych Węgrów.

W przeciwieństwie do najstarszej siostry, która wykorzystuje pozycję ojca, Gáspár trzyma się z dala od polityki – opowiada Szőnyi. – To dobry przykład self-made mana.

Anita Kőműves z portalu śledczego Átlátszó, który bada źródła majątku Orbána i jego otoczenia, potwierdza, że Gáspár nie bierze udziału w biznesach Fideszu.

Polityka 36.2019 (3226) z dnia 03.09.2019; Świat; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "W imię ojca"
Reklama