Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Praski Iwan Koniew pod brezentem

Wyzwolenie Pragi przez Armię Czerwoną - marszałek Koniew, 1945 r. Wyzwolenie Pragi przez Armię Czerwoną - marszałek Koniew, 1945 r. Karel Hájek / Wikipedia
Publiczne awantury wokół pomnika sowieckiego marszałka Iwana Koniewa osiągnęły w Pradze taki poziom, że władze postanowiły pomnik zasłonić. „Nie jesteśmy w stanie go jednocześnie chronić i pozostawić w takim stanie, w jakim jest teraz” – wyjaśnił rzecznik władz dzielnicy Praga 6 Ondrzej Szramek.
Pomnik Koniewa od kilku lat jest regularnie bezczeszczony.Matěj Baťha/Wikipedia Pomnik Koniewa od kilku lat jest regularnie bezczeszczony.

Pomnik stoi przy ul. Jugosłowiańskich Partyzantów od roku 1980 i przedstawia marszałka z bukietem kwiatów w ręku. Ta szczególna poza miała wyrażać wdzięczność za wyzwolenie Czech od hitlerowców i jednoczesne ocalenie Pragi od zniszczeń.

Sowiecki marszałek w centrum sporu

Od kilku lat pomnik bezczeszczony jest przez nieznanych sprawców. Przypomina się, że Koniew nie był żadnym bohaterem, ale po prostu sowieckim generałem, który nie zakończył kariery na II wojnie światowej i wyzwoleniu Krakowa oraz Pragi: w 1956 r. był jednym z dowódców zbrojnego ataku na Budapeszt, w 1961 r. ochraniał budowę Muru Berlińskiego, a w 1968 r. prowadził prace wywiadowcze przed inwazją Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Zaczęło się od incydentu parę lat temu, gdy ktoś w nocy napisał na pomniku: „Precz z czerwonym generałem”. Napis szybko zmyto, zaprotestowała wpływowa w Czechach partia komunistyczna oraz rosyjska ambasada. W 2014 r. postument pomalowano na różowo, a w listopadzie 2017 r. na pomniku wymalowano czerwoną farbą daty: „1956”, „1961”, „1968” i „2017”.

Konflikt nagłaśniany jest szczególnie w ostatnim roku, kiedy komuniści zaczęli po cichu wspierać rządzących krajem populistów, na co bardzo przychylnie patrzy jednoznacznie prorosyjski prezydent Milosz Zeman. Demokratyczna opinia publiczna od tego czasu bardzo ostro reaguje na prokremlowskie elementy w ideologii komunistów.

Iwan Koniew pod brezentem

Pod naciskiem mediów rok temu, w 50. rocznicę stłumienia Praskiej Wiosny, władze postawiły obok pomnika małą tabliczkę z informacją o udziale Koniewa w kolejnych najazdach Armii Czerwonej. Mimo to także w tym roku – 21 sierpnia – na pomniku pojawił się napis „Nie zapomnimy!”, a obok data „1968”. Władze dzielnicy zapowiedziały, że tym razem nie zamierzają tracić energii na kosztowne oczyszczanie. W konsekwencji po paru godzinach pomnik został wyczyszczony przez grupkę przeciwnych dewastacji mieszkańców.

Czytaj także: Dlaczego Polska wzięła udział w agresji na Czechosłowację w 1968 r.?

W piątek rano pod pomnikiem pojawili się robotnicy, którzy w ciągu kilku godzin postawili wokół monumentu rusztowania i rozwiesili na nich szarą płachtę. Koniew został zasłonięty. Niestety – tylko na kilkadziesiąt minut, bo w biały dzień zasłonę zerwał szerzej nieznany „działacz” Jirzi Czernohorsky. Dziennikarzom przedstawił się jako lider stowarzyszenia o nazwie „Honor, wolność, szacunek” i przypomniał, że w ostatnich wyborach do europarlamentu zdobył 0,08 proc. głosów oraz że jego organizacja przez kontrwywiad jest uznana za szerzącą nienawiść i uprzedzenia. W swoich wywodach bronił bohaterstwa Armii Czerwonej i nie szczędził krytyki władzom stolicy „zapatrzonym w ten unijny sztandar z tymi ich gwiazdami”.

Robotnicy na nowo zawiesili zasłonę, a władze zapowiedziały ukaranie sprawcy. „Nie chcemy, aby w tym miejscu powstała jakaś strefa walki. Nie cieszy nas to, co się wokół pomnika dzieje, ale jak na razie, lepszego rozwiązania nie mamy” – skomentował zamieszanie Ondrzej Szramek w rozmowie z dziennikarzem publicznego radia.

Czytaj także: Czechosłowacja 1968: samobój komunistów

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną