Świat

Białoczarni

Blackface: ile zabawy, ile rasizmu

Obsada z musicalu „The Black and White Minstrel Show” podczas prób w londyńskim Victoria Palace, 1969 r. Obsada z musicalu „The Black and White Minstrel Show” podczas prób w londyńskim Victoria Palace, 1969 r. Hulton Deutsch/Corbis / Getty Images
Biali malujący sobie twarze na czarno w przeszłości mieli bawić. Dziś porażają ignorancją lub rasizmem.
Klapki-wpadka z kolekcji firmowanej przez Katy Perry, za które wokalistka musiała przepraszać.Katy Perry/Dillards/Beem/EAST NEWS Klapki-wpadka z kolekcji firmowanej przez Katy Perry, za które wokalistka musiała przepraszać.

Nie raz, a co najmniej trzy razy kanadyjski premier przemalował i przebrał się za ciemnoskórą postać. Raz, gdy jako uczeń liceum występował w konkursie talentów i śpiewał jamajską piosenkę „The Banana Boat Song”. Raz, gdy jako 20-latek wygłupiał się do kamery w peruce afro. I raz, gdy jako 29-letni nauczyciel w szkole w Vancouver był gościem balu zatytułowanego „Arabskie noce” i zjawił się w stroju Aladyna. Sam przyznał, że takich razów mogło być więcej. Przeprosił i wyraził żal.

Polityka 41.2019 (3231) z dnia 08.10.2019; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Białoczarni"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Wielka Brytania była liderem szczepień. Więc co poszło nie tak?

Chociaż szczepi się rekordowo wielu młodych i rozważane jest wprowadzenie nakazu kłucia pracowników domów opieki, to wirus nie ustępuje. Wariant delta się szerzy, a Boris Johnson znów jest w ogniu krytyki.

Mateusz Mazzini
19.06.2021