Świat

Białoczarni

Blackface: ile zabawy, ile rasizmu

Obsada z musicalu „The Black and White Minstrel Show” podczas prób w londyńskim Victoria Palace, 1969 r. Obsada z musicalu „The Black and White Minstrel Show” podczas prób w londyńskim Victoria Palace, 1969 r. Hulton Deutsch/Corbis / Getty Images
Biali malujący sobie twarze na czarno w przeszłości mieli bawić. Dziś porażają ignorancją lub rasizmem.
Klapki-wpadka z kolekcji firmowanej przez Katy Perry, za które wokalistka musiała przepraszać.Katy Perry/Dillards/Beem/EAST NEWS Klapki-wpadka z kolekcji firmowanej przez Katy Perry, za które wokalistka musiała przepraszać.

Nie raz, a co najmniej trzy razy kanadyjski premier przemalował i przebrał się za ciemnoskórą postać. Raz, gdy jako uczeń liceum występował w konkursie talentów i śpiewał jamajską piosenkę „The Banana Boat Song”. Raz, gdy jako 20-latek wygłupiał się do kamery w peruce afro. I raz, gdy jako 29-letni nauczyciel w szkole w Vancouver był gościem balu zatytułowanego „Arabskie noce” i zjawił się w stroju Aladyna. Sam przyznał, że takich razów mogło być więcej. Przeprosił i wyraził żal.

Polityka 41.2019 (3231) z dnia 08.10.2019; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Białoczarni"

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Cierpienia zakupoholika

Poświąteczne wyprzedaże, promocje, raty bez procentów. Świetne okazje dla prawie 20 proc. społeczeństwa mogą być drogą do depresji i samobójstwa. Do tego bowiem może doprowadzić zakupoholizm.

Katarzyna Zdanowicz
16.01.2020