Świat

Białoczarni

Blackface: ile zabawy, ile rasizmu

Obsada z musicalu „The Black and White Minstrel Show” podczas prób w londyńskim Victoria Palace, 1969 r. Obsada z musicalu „The Black and White Minstrel Show” podczas prób w londyńskim Victoria Palace, 1969 r. Hulton Deutsch/Corbis / Getty Images
Biali malujący sobie twarze na czarno w przeszłości mieli bawić. Dziś porażają ignorancją lub rasizmem.
Klapki-wpadka z kolekcji firmowanej przez Katy Perry, za które wokalistka musiała przepraszać.Katy Perry/Dillards/Beem/EAST NEWS Klapki-wpadka z kolekcji firmowanej przez Katy Perry, za które wokalistka musiała przepraszać.

Nie raz, a co najmniej trzy razy kanadyjski premier przemalował i przebrał się za ciemnoskórą postać. Raz, gdy jako uczeń liceum występował w konkursie talentów i śpiewał jamajską piosenkę „The Banana Boat Song”. Raz, gdy jako 20-latek wygłupiał się do kamery w peruce afro. I raz, gdy jako 29-letni nauczyciel w szkole w Vancouver był gościem balu zatytułowanego „Arabskie noce” i zjawił się w stroju Aladyna. Sam przyznał, że takich razów mogło być więcej. Przeprosił i wyraził żal.

Polityka 41.2019 (3231) z dnia 08.10.2019; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Białoczarni"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021