Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Niezastąpiony

Baszar Asad: dyktator z krwią na rękach, który wszystkim pasuje

Wielki portret Baszara Asada w Bab Touma, chrześcijańskiej dzielnicy Damaszku. Wielki portret Baszara Asada w Bab Touma, chrześcijańskiej dzielnicy Damaszku. Louai Beshara/AFP / EAST NEWS
Zwycięstwo Baszara Asada w syryjskiej wojnie domowej – już oczywiste z perspektywy ostatnich tygodni – musi budzić moralne oburzenie. Ale moralne oburzenie to słaba strategia polityczna.
Asma, piękna żona prezydenta Asada, jakoś sobie wytłumaczyła popełnione przez niego zbrodnie, i dziś występuje w roli matki syryjskiego narodu.SalamPix/ABACA/PAP Asma, piękna żona prezydenta Asada, jakoś sobie wytłumaczyła popełnione przez niego zbrodnie, i dziś występuje w roli matki syryjskiego narodu.

Gdy wzięli ślub, ich znajomi z Londynu mówili brytyjskiej prasie, że Baszar bardzo się zmienił. Nie tylko został prezydentem Syrii, ale też stał się zupełnie innym człowiekiem – ciepłym, współczującym i potrafiącym słuchać. „Asma ma na niego ogromny wpływ” – mówił w 2001 r. dziennikowi „The Telegraph” Imad Seif, kolega ze studiów. „Ten wychowanek dyktatury zaczął dostrzegać innych ludzi. Pamiętam, mówiliśmy wówczas, że dostał objawienia. I że to Asma to sprawiła”.

Polityka 45.2019 (3235) z dnia 05.11.2019; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Niezastąpiony"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >