Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Dworzec wart Paryża

Francuzi kłócą się o największy dworzec Europy – Gare du Nord

Widok na Paryż z hali głównej dworca. Widok na Paryż z hali głównej dworca. Dmitri Khrebtukov / Getty Images
Francuzi o architekturę potrafią się kłócić z taką samą pasją jak o politykę. Pokłócili się więc o największy dworzec Europy.
Fasada z figurami symbolizującymi miasta, do których docierały pociągi odjeżdżające z Gare du Nord.Juan Camilo Bernal/Getty Images Fasada z figurami symbolizującymi miasta, do których docierały pociągi odjeżdżające z Gare du Nord.

To najruchliwsze miejsce w Europie. Paryski dworzec kolejowy Gare du Nord – ludzkie mrowisko. Przez jego 36 peronów przewija się codziennie niemal milion osób. W tym podróżujących samolotami – większość lądujących na podparyskim lotnisku Roissy-Charles de Gaulle przybywa na Gare du Nord, tak jak dojeżdżający do pracy z podmiejskich osiedli na północy. To drzwi do Paryża.

W godzinach szczytu: koszmar. Pociągi dalekobieżne, w tym TGV – na poziomie ulicy. Poziom niżej stacja metra.

Polityka 47.2019 (3237) z dnia 19.11.2019; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Dworzec wart Paryża"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021