Paryż tuż przed II wojną – ważne wydarzenia, fascynujące postaci i zarażenie faszyzmem.
Francuzi o architekturę potrafią się kłócić z taką samą pasją jak o politykę. Pokłócili się więc o największy dworzec Europy.
Doszczętnie spłonął dach katedry Notre Dame w Paryżu, a jej iglica runęła. Wysokich temperatur nie wytrzymały XIII-wieczne rozety i witraże. Uratowano obie wieże i strukturę budynku. Udało się także ocalić większość dzieł sztuki i relikwie.
To już nie te czasy, kiedy o organizację igrzysk walczyło się wszystkimi dostępnymi sposobami.
Sprawcę udało się już zidentyfikować: był wcześniej znany policji.
Julien Knez z Paryża zebrał stare zdjęcia, wykonane między 1871 a 1968 rokiem, a następnie sfotografował te same miejsca i pod identycznym kątem. Dawne i nowe fotografie następnie precyzyjnie na siebie nałożył. Efekt jego prac można obejrzeć w książce „Paris, Fenêtres sur l’Histoire”. Oto niektóre z tych niezwykłych połączeń.
W atakach terrorystycznych we francuskiej stolicy zginęło 129 osób, rannych zostało 352 osoby. W środę policjanci wzięli szturmem kryjówkę dżihadystów w Saint Denis.
Rząd Francji zakazał światowego marszu na rzecz klimatu, który miał poprzedzić inaugurację Szczytu Klimatycznego ONZ w Paryżu. Aktywiści nie składają broni.
Szkocja przyjmie w sumie 40 proc. ze wszystkich uchodźców, którym schronienie na Wyspach obiecał premier Cameron. Ale sprawa uchodźców dzieli Europę.
Po krwawych zamachach w stolicy Francji wciąż brak odpowiedzi na podstawowe pytania, jak choćby to, dlaczego terroryści zaatakowali właśnie teraz i dlaczego właśnie Paryż?