„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Zamach terrorystyczny w Paryżu. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie

W dniu wyborów bezpieczeństwa we Francji będzie strzegło 50 tys. policjantów i żołnierzy. W dniu wyborów bezpieczeństwa we Francji będzie strzegło 50 tys. policjantów i żołnierzy. Christian Hartmann / Forum
Sprawcę udało się już zidentyfikować: był wcześniej znany policji.

Do strzelaniny doszło w czwartek wieczorem na Polach Elizejskich, niedaleko Łuku Triumfalnego. Jak wyjaśnia francuskie MSW, tuż obok patrolującego okolicę stacji metra Franklina Roosevelta wozu policyjnego zatrzymał się samochód. Wysiadł z niego napastnik uzbrojony w kałasznikowa i otworzył ogień do policjantów. Jeden z policjantów zginął na miejscu, drugi został ranny. W ataku ucierpiał też przechodzień, ale nie wiadomo, jaki jest jego stan.

Sprawca miał uciekać pieszo, strzelając do usiłujących zatrzymać go funkcjonariuszy. Wtedy został zastrzelony. Mężczyzna miał używać broni automatycznej. Sprawcę udało się zidentyfikować: był już wcześniej znany policji. 39-latka mieszkającego na paryskich przedmieściach od kilku miesięcy podejrzewano o współpracę z islamskimi radykałami.

„Jestem przekonany, że to był atak terrorystyczny” – mówił w nocnym orędziu François Hollande. Prezydent zwołał też sztab kryzysowy – w położonym tuż obok miejsca zamachu Pałacu Elizejskim. Do zamachu na Twitterze przyznało się już Państwo Islamskie.

Policja odcięła teren, na którym doszło do strzelaniny, zamknięto również niektóre ze stacji linii nr 1 metra.

Wybory ważne dla Europy

W niedzielę, 23 kwietnia, odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji. Zdaniem François Molinsa z wydziału antyterrorystycznego jest wysokie prawdopodobieństwo, że w ciągu kilku najbliższych dni dojdzie do zamachu terrorystycznego. W dniu wyborów bezpieczeństwa we Francji będzie strzegło 50 tys. policjantów i żołnierzy.

Marine Le Pen i François Fillon nie będą w piątek prowadzić kampanii wyborczej.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną