Świat

Kraj wstrząśnięty, zmieszany

Życie po wstrząsach

Thumane. Thumane. Gent Shkullaku/AFP / EAST NEWS
Budowlanka w Albanii to zbiorowe samobójstwo. Dlatego seria ostatnich trzęsień ziemi pogrzebała nie tylko dziesiątki ofiar i setki domów, ale również zaufanie do państwa.
Mallkuç, Teresa z Shazzą.Małgorzata Rejmer Mallkuç, Teresa z Shazzą.

Kiedy ściskam jej rękę, przechodzi mi przez myśl, że Teresa cierpi na jakąś chorobę skóry. Tak są szorstkie i porowate. Dopiero gdy przywitam się z resztą rodziny, zrozumiem – to ręce ludzi, którzy przez całe życie ciężko pracują fizycznie. Od rana do wieczora dźwigają, tną, sieją, pielą, orzą. Ich wiejska skóra zgrubiała od trudu. Z twardością skóry kłóci się miękkość wzroku, radość z gości. Choć mieszkają zaledwie 50 minut drogi od Tirany, w Mallkuç, na wzgórzach oddzielających wybrzeże Adriatyku od interioru, rzadko kiedy ktoś się tu zapuszcza.

Polityka 51.2019 (3241) z dnia 17.12.2019; Świat; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Kraj wstrząśnięty, zmieszany"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021