Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Posuń się, dziadku

OK boomer

Alexandria Ocasio-Cortez demokratka, członkini Izby Reprezentantów USA, 30‑latka. Alexandria Ocasio-Cortez demokratka, członkini Izby Reprezentantów USA, 30‑latka. Alex Wroblewski / Getty Images
Do polityki wchodzi pokolenie, które w odróżnieniu od dzisiejszych 30 i 40-latków nie zamierza grzecznie czekać, bo dla niego przyszłość jest teraz albo wcale.
Sanny Marin premierka Finlandii, 34‑latka.Alexey Vitvitsky/Sputnik Russia/EAST NEWS Sanny Marin premierka Finlandii, 34‑latka.

Jest trzecią i najmłodszą w historii kobietą na czele fińskiego rządu. Należy do Partii Socjaldemokratycznej, największej w koalicyjnym gabinecie. Ma za sobą szybką i błyskotliwą karierę, najpierw jako szefowa rady miejskiej w Tampere, później jako wiceprzewodnicząca partii, wreszcie jako minister transportu i komunikacji.

„Nigdy nie rozmyślałam o swojej płci czy wieku. Skupiam się na powodach, dla których zajęłam się polityką i dla których wyborcy obdarzyli moją partię zaufaniem” – powiedziała po nominacji Sanny Marin, z typową dla milenialsów pragmatyczną determinacją oraz całkowitą obojętnością wobec ograniczeń obyczajowych.

Polityka 1.2020 (3242) z dnia 29.12.2019; Świat; s. 57
Oryginalny tytuł tekstu: "Posuń się, dziadku"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >