Świat

Posuń się, dziadku

OK boomer

Alexandria Ocasio-Cortez demokratka, członkini Izby Reprezentantów USA, 30‑latka. Alexandria Ocasio-Cortez demokratka, członkini Izby Reprezentantów USA, 30‑latka. Alex Wroblewski / Getty Images
Do polityki wchodzi pokolenie, które w odróżnieniu od dzisiejszych 30 i 40-latków nie zamierza grzecznie czekać, bo dla niego przyszłość jest teraz albo wcale.
Sanny Marin premierka Finlandii, 34‑latka.Alexey Vitvitsky/Sputnik Russia/EAST NEWS Sanny Marin premierka Finlandii, 34‑latka.

Jest trzecią i najmłodszą w historii kobietą na czele fińskiego rządu. Należy do Partii Socjaldemokratycznej, największej w koalicyjnym gabinecie. Ma za sobą szybką i błyskotliwą karierę, najpierw jako szefowa rady miejskiej w Tampere, później jako wiceprzewodnicząca partii, wreszcie jako minister transportu i komunikacji.

„Nigdy nie rozmyślałam o swojej płci czy wieku. Skupiam się na powodach, dla których zajęłam się polityką i dla których wyborcy obdarzyli moją partię zaufaniem” – powiedziała po nominacji Sanny Marin, z typową dla milenialsów pragmatyczną determinacją oraz całkowitą obojętnością wobec ograniczeń obyczajowych.

Polityka 1.2020 (3242) z dnia 29.12.2019; Świat; s. 57
Oryginalny tytuł tekstu: "Posuń się, dziadku"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021